Spaghetti to tradycyjna włoska potrawa z makaronu produkowanego z pszenicy durum, który ma postać długich i prostych nitek, grubszych od zwykłych nitek makaronu. Idealnie podane spaghetti to makaron ugotowany al dente z sosem bolognese i posypany startym parmezanem. To jedna z wersji klasycznych spaghetti – podaje się je także z carbonarą, czyli sosem z boczku, jajek, parmezanu, sera owczego i przypraw. Jednak przepisów na spaghetti jest wiele, we Włoszech różnią się one także w zależności od regionu, w którym są przyrządzane.
Polecamy przepisy na spaghetti z warzywami i mozzarellą, wieprzowo-kalarepowe, z łososiem i sosem śmietanowym, spaghetti z indykiem, mięsem mielonym lub kurczakiem, spaghetti na ostro lub z sosem neapolitańskim, a także wersję studencką– z parówkami.
Niektóre oryginalne przepisy mogą wydawać się nam zbyt minimalistyczne – na przykład spaghetti z oliwą z oliwek i pieprzem. Włosi lubią potrawy, do których przyrządzenia używa się trzech składników. My możemy z powodzeniem sięgać po przepisy bardziej rozbudowane, choć te minimalistyczne warto wypróbować jako swego rodzaju kulinarną ciekawostkę.
Receptury niektórych sosów są przedmiotem niekończących się dyskusji. W szczególności dotyczą one spaghetti carbonara. Niektórzy uważają, że koniecznym składnikiem jest surowe jajko (które ścina się pod wpływem ciepła makaronu), inni – że jedynie żółtko. Kontrowersje budzi użycie śmietany albo jej brak. Większości tych sporów nie da się rozstrzygnąć i nie ma to większego sensu, bo ostatecznie najlepszy przepis to taki, którego wynik najbardziej będzie nam smakował!
Poza carbonarą i wspomnianymi minimalistycznymi wersjami z oliwą spaghetti zwykle serwuje się z sosem pomidorowym. Do jego przygotowania można użyć świeżych pomidorów, choć zrobienie z nich sosu zajmie najwięcej czasu. Możemy posłużyć się także pomidorami z puszki (wraz z zalewą), przecierem pomidorowym czy passatą. Rozwiązania te można stosować zamiennie, nawet jeśli przepis na spaghetti stanowi inaczej.