To jednak z najbardziej znanych i lubianych polskich potraw. Kojarzy się jednoznacznie ze świętami, tak samo jak sałatka jarzynowa. Dobry przepis na bigos świąteczny często jest skomplikowaną recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pozornie łatwo go przyrządzić. W końcu pyszny bigos świąteczny to po prostu mieszanka gotowanej kapusty z przyprawami i dodatkami. Jest jednak tyle niuansów związanych z przygotowywaniem, że może smakować zupełnie inaczej.
Dziś standardem jest świąteczny bigos z kiszonej kapusty lub ewentualnie z kapusty świeżej. Przed laty jednak wcale nie było to takie oczywiste. Pierwotnie tym mianem określało się potrawkę z posiekanego mięsa, ryb, a nawet raków z tak wymyślnymi dodatkami jak cytryna, limonka, agrest, szczaw, rodzynki czy ocet winny. Dopiero później, gdy potrawa przestała być zarezerwowana tylko dla elity bigos świąteczny zaczął być podawany wyłącznie z kapustą jako głównym składnikiem.
Warto podkreślić, że na wigilię podaje się według tradycji bigos świąteczny wegetariański, czyli bez mięsa. Potrawą, którą opisujemy jest bigos bożonarodzeniowy, czyli taki podawany przez dwa kolejne świąteczne dni, gdy nie obowiązuje już post tak jak w wigilię.
Bigos świąteczny z kiszonej kapusty jest jednym z nielicznych dań, które - odgrzewane wielokrotnie - nie tylko nie tracą smaku, a nawet zyskują lepszy. Podgrzany ponownie specjał robi się ciemniejszy, a jego aromat jest pełniejszy i bardziej wyrazisty, bo wszystkie składniki przegryzły się i można poczuć każdy z nich.
Dobry bigos świąteczny łączy smak kilku rodzajów mięs. Bardzo ciekawą kompozycję stworzysz, decydując się na drobno pokrojoną łopatkę wieprzową, boczek oraz kiełbasę. Te składniki jednak dodaje się później. W początkowej fazie gotowana powinna być kapusta z dodatkiem liści laurowych. Jeśli chcesz przygotować bigos świąteczny ze śliwkami, dodać suszone owoce możesz właśnie na tym etapie. To także dobry moment, żeby dorzucić leśne grzyby - najlepiej borowiki albo podgrzybki. Wszystko razem należy dusić, dolewając wodę, żeby danie się nie przypaliło. Bigos świąteczny z grzybami może być też wzbogacony dodatkiem grochu. Koncentrat pomidorowy częściowo neutralizuje kwaśny smak, ale przede wszystkim - zmienia kolor potrawy.
Jeśli chcesz uzyskać najlepszy bigos świąteczny, nie zapomnij o doprawieniu dania pod koniec gotowania. Nie zapomnij o majeranku, soli i pieprzu. Niektórzy dodają także ziele angielskie.
Jak długo gotować bigos? Teoretycznie na przygotowanie trzeba około dwóch godzin. Nie brakuje jednak głosów, że idealny świąteczny bigos bożonarodzeniowy to potrawa, która uzyskuje idealne walory smakowe dopiero wtedy, gdy jest odgrzewana już drugi albo trzeci dzień. Świąteczne menu w takim przypadku nie jest monotonne - tradycyjny bigos szybko się nie znudzi!
Bigos świąteczny, wigilia i Boże Narodzenie to elementy, które współistnieją w polskiej tradycji od wielu lat. To nie przypadek, że pyszny bigos świąteczny jest opisany nawet w "Panu Tadeuszu". Bigos na święta warto zrobić samodzielnie w domu. Nawet jeśli nie wyjdzie perfekcyjnie za pierwszym razem, już samo kultywowanie tradycji przez gotowanie powinno przynieść wiele pozytywnych emocji. Przygotowywanie krok po kroku tej potrawy to dobra okazja, by spędzić czas z bliskimi!