Wigilia jest dniem specjalnym, bo – wspominając narodziny Chrystusa – przy pięknie wystrojonej choince i suto zastawionym stole spędzamy czas z najbliższymi osobami. Od stuleci 24 grudnia był porą wręcz magiczną, bo związaną z wieloma wierzeniami i przesądami. Jednym z nich było podanie 12 postnych dań na wigilijną wieczerzę, przygotowanych ze wszystkich płodów ziemi, co miało zapewnić szczęście i obfite plony przez kolejny rok. Zwyczajowo na tę szczególną wieczerzę podaje się barszcz z uszkami, ryby przyrządzane na różne sposoby, pierogi, kluski z makiem czy potrawy z kapusty. W skład bożonarodzeniowego deseru wchodzą słodkie makowce, serniki oraz kompot z suszu owocowego.
Chociaż w obecnych czasach w wyniku przemieszczania się ludności wiele potraw straciło swój regionalny charakter, to jednak wciąż są takie dania świąteczne, które kojarzą się jedynie z poszczególną krainą geograficzną Polski.
Wigilijne dania góralskie opierają się przede wszystkim na kwaszonej kapuście, miejscowych serach oraz ziemniakach. Wieczerzę najczęściej rozpoczyna barszcz na kwaszonych burakach z dodatkiem gotowanej fasoli albo zupa grzybowa. Niemal na każdym stole stawia się również wazę z postną kwaśnicą – zupą przygotowaną z mocno ukiszonej kapusty, spożywaną z dodatkiem chleba lub ziemniaków. Wśród licznych potraw wigilijnych dużą popularnością cieszą się bukty, będące rodzajem ziemniaczanych kluseczek, oraz moskole – placki ziemniaczane z blachy, udekorowane pokruszoną bryndzą i stopionym masłem.
Śląsk słynie z wyśmienitej kuchni, pełnej wyrazistych smaków i zapachów. Tradycyjną zupą wigilijną w tym regionie jest siemieniotka – przyrządzana na bazie nasion konopi siewnej z dodatkiem kaszy gryczanej lub grzanek. Obecnie coraz częściej jest zastępowana kapuśnicą grzybową lub zupą rybną. Boże Narodzenie nie może się obyć bez moczki, potrawy przygotowanej z piernika, bakalii i suszonych owoców z dodatkiem ciemnego piwa, w którym moczy się wszystkie składniki. Oprócz moczki charakterystycznym deserem wigilijnym są także makówki – przyrządzane z pieczywa pokrytego warstwą gotowanego maku, miodu oraz bakalii.
Na wigilijnym stole tego pięknego regionu wśród licznych potraw wyróżnia się babka ziemniaczana, nazywana potocznie kartoflakiem, pieczona z ciasta ziemniaczanego z dodatkiem cebuli i dużej ilości przypraw. Ważnym daniem jest także kresowa kutia oraz kisiel owsiany, którego smak wzbogaca się miodem lub żurawiną. Mieszkańcy Podlasia w trakcie wieczerzy chętnie spożywają także kulebiaka – dużego, pieczonego pieroga nadziewanego farszem z kapusty i grzybów leśnych.
Wigilia na Pomorzu słynie z dań rybnych, a prym niewątpliwie wiodą śledzie po kaszubsku. Do świątecznych specjałów zalicza się także pierogi rybne, węgorze i łososie przyrządzane na wiele sposobów. Wśród zup najbardziej charakterystyczną dla tego regionu jest brzad – postna zupa gotowana z suszu owocowego z dodatkiem niewielkich kluseczek ziemniaczanych.
Kraina Tysiąca Jezior obfituje w dary lasów oraz ryby, które dominują również na wigilijnym stole. Z zup najbardziej popularne są aromatyczna zupa grzybowa, rybna oraz barszcz przygotowywany na zakwasie buraczanym. Oprócz karpia nie brakuje również lina w śmietanie, sandacza pieczonego na maśle, szczupaka czy delikatnego okonia zapiekanego w sosie z dodatkiem cytryny. Najpopularniejszym deserem świątecznym w tym regionie jest aromatyczny makowiec oraz wigilijne kluseczki z makiem i bakaliami.