Arbuzy (inaczej kawony) były znane w północnych rejonach Afryki już ponad 5 tysięcy lat temu. Ówcześni mieszkańcy tego gorącego kontynentu doceniali duże, mięsiste owoce pełne orzeźwiającego soku. W obecnych czasach kawony uprawiane są przede wszystkim na południu Europy, gdzie dla tych ciepłolubnych roślin panują idealne warunki. Otulony ciemnozieloną skórką miąższ najczęściej ma ciemnoczerwony lub różowy kolor, choć coraz częściej na straganach można także spotkać odmiany o pomarańczowym, żółtym, a nawet białym miękiszu.
W jakiej formie najchętniej jemy arbuzy? Oczywiście dobrze schłodzone, pokrojone w trójkąty i bez żadnych dodatków. Te dojrzałe są bardzo soczyste, lekko chrupiące i kuszą charakterystycznym, subtelnym aromatem. Arbuzy są także składnikiem egzotycznych sałatek, orzeźwiających napojów, lodów oraz słodkich deserów. Warto także przyrządzić z nich pyszne i niekoniecznie słodkie przekąski.
Pokrojony w kostkę miąższ arbuza świetnie smakuje wraz z innymi owocami, tworząc wyśmienitą sałatkę egzotyczną. Jednak jego delikatnie słodki smak doskonale komponuje się również z kompletnymi przeciwnościami. Arbuz z czerwoną cebulą i koperkiem? Jak najbardziej! Ta prosta sałatka, skropiona przed podaniem octem i sosem balsamicznym, smakuje fantastycznie, zwłaszcza jako dodatek do grillowanej piersi kurczaka.
Równie smaczną przekąską lub osobnym daniem jest sałatka arbuzowa z ogórkiem, roszponką, cebulą, natką pietruszki i fetą. Choć zestawienie słonego sera ze słodkim miąższem może wydawać się nieco dziwne, to jednak te przeciwstawne smaki tworzą duet wyjątkowy, który doskonale podkreślają pozostałe warzywa oraz odrobina sosu typu winegret. Aby sałatka była bardziej sycąca, można do niej dodać kawałki pieczonego kurczaka lub krewetki usmażone na maśle z dodatkiem wina i świeżej natki pietruszki.
Jędrny miąższ arbuza daje się łatwo ugnieść lub zmiksować na gładki krem, z którego można przygotować fantastycznie orzeźwiający chłodnik w wersji na słono. Dodatek pomidorków koktajlowych, odrobiny wytrawnego białego wina oraz przypraw sprawi, że zupa nabierze wyjątkowego smaku. Kremowy chłodnik po ostudzeniu do około 14°C i przelaniu do miseczek wystarczy udekorować prażonymi orzeszkami pinii, kawałeczkami parmezanu oraz odrobiną drobno siekanego koperku, a żaden z domowników nie będzie w stanie się oprzeć tej wyśmienitej i lekkiej potrawie. W podobny sposób przygotowuje się znakomite gazpacho pomidorowo-arbuzowe, w którym całego smaku nadaje świeży czosnek, szalotka oraz kilka łyżek aromatycznej oliwy z pierwszego tłoczenia.
Żywoczerwony kolor i subtelny smak sprawiają, że arbuz jest również bardzo dobrym składnikiem lekkich koreczków – idealnej przekąski na wspólne biesiadowanie w upalne popołudnia. Pokrojony w kostkę miąższ warto nabić na wykałaczki wraz z serem (kozim, pleśniowym, feta), plasterkiem pieczonego filetu drobiowego, ogórkiem lub czarną oliwką. Świeży listek bazylii nabity na samym szczycie nie tylko świetnie udekoruje koreczki, lecz także nada im wyśmienitego smaku i nutkę włoskiego aromatu.