Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Czy kiełbasa domowa będzie smakowała równie dobrze, jak u tradycyjnego rzeźnika? Sprawdź nasz przepis "krok po kroku", by poznać szczegóły. Kiełbasa jest niemal narodową polską potrawą, na równi z pierogami, barszczem i kotletem schabowym. Niestety, często kiełbasa kupiona w sklepie lub lokalnym markecie nie spełnia naszych oczekiwań. Przygotowanie własnej kiełbasy zniechęca wiele osób, ponieważ przepis wydaje się skomplikowany i pochłaniający wiele godzin. Nic bardziej błędnego!
Przepis na kiełbasę domowej roboty wcale nie musi być żmudny i trudny. Najważniejsze jest mięso mielone wieprzowe, które musi być wysokiej jakości. Im lepszej jakości mięso, tym smaczniejsza będzie domowa kiełbasa. To samo dotyczy się reszty przepisu — boczek to równie ważny składnik, dlatego warto wybrać pachnący plaster u zaufanego rzeźnika. Mięso kroimy w kostkę, nacieramy, przyprawiamy i pozostawiamy w lodówce na dwa dni, aby nasiąknęło aromatami, a kiełbasa była odpowiednio słona i apetyczna.
Jak przygotować kiełbasę, gdy pocięte, zaprawione mięso odleżało już w lodówce i jest gotowe do mielenia? Wystarczy zmielić ją w maszynce, wykorzystując najgrubsze oczka maszynki. Tak przygotowaną masę doprawić przyprawami oraz — co bardzo ważne — dolać Bulion wołowy WINIARY. Dlaczego właśnie bulion wołowy? Podkreśli on wędzone aromaty mięsa, zwłaszcza boczku. Istotnym elementem jest również czosnek, bez którego kiełbasa nie będzie tak smaczna, jak ta od najlepszego rzeźnika. Najtrudniejszym elementem w przyrządzeniu własnej kiełbasy wydaje się jej skręcenie, tj. wypełnianie jelita masą i skręcanie pętka. Tak naprawdę nie jest to trudna czynność, a może być wręcz odprężająca. Wystarczy pamiętać, aby nie wypełniać jelita zbyt dużą ilością mięsa, dzięki czemu nie będzie pękać. Ostatnim etapem przygotowania kiełbasy jest jej suszenie i to ono nadaje jej mnóstwo charakteru. Warto dokładnie obsuszyć kiełbasę — jeśli jest taka możliwość, najlepiej ją rozwiesić, np. na kiju (nawet kiju od szczotki). Po dokładnym wysuszeniu kiełbasę wędzi się w wędzarni, przynajmniej przez 7 godzin.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zrobienie własnej kiełbasy, nie warto zachwycać się nią z byle jakimi dodatkami. Na stronie Winiary znajdziesz przepisy na proste, pyszne, ekologiczne i pozbawione konserwantów sosy oraz keczupy. Możesz ją również podawać z Sosem Czosnkowym WINIARY lub Ketchupem WINIARY, które podkreślą smak mięsa i nadadzą mu delikatności.
Boczek i mięso wieprzowe (u mnie łopatka i karkówka, choć im więcej gatunków tym lepiej) pociąć w kostkę, natrzeć solą oraz pieprzem i zostawić na dwa dni w lodówce.
Po tym czasie mięso skręcić na najgrubszych oczkach maszynki do mielenia mięsa. Dodać posiekany drobno czosnek, ziele angielskie i gorczycę, dolać bulion (przygotowany z 1 kostki rosołowej WINIARY i 500 ml wody) i dokładnie wyrobić masę mięsną.
Mięso po wymieszaniu odstawić jeszcze raz do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie spróbować i ewentualnie doprawić solą lub pieprzem (surowe mięso ma być wyraźnie słone i pieprzne).
Jelita opłukać z nadmiaru soli i, przy pomocy specjalnej nakładki na maszynce, napełnić je dość luźno masą mięsną. Następnie podzielić na pętka.
Rozwiesić, aby obeschło (ja rozwieszam na takim kiju jak do miotły).
Po obsuszeniu dość długo wędzić w wędzarni, nasza wisiała w dymie ponad 7 godzin.
Dario
podstawami jednostek i ich skrótów ,
albo prościej używać g jako podstawy. Łatwo wyjść na ignoranta , albo być ignorantem .