Bigos z kiszonej kapusty pojawia się jako tradycyjne danie w kuchni polskiej, litewskiej i białoruskiej. Pierwotnie potrawa jednak wyglądała trochę inaczej. Nazwę utożsamiano nie tyle z konkretnymi składnikami, co ze sposobem przyrządzania, czyli siekaniem produktów. Początkowo bigos jadała tylko szlachta, a do jego przygotowania używano drobno pokrojonego mięsa, ryb, cytryn, limonek i octu winnego. Dopiero z czasem bardzo drogie składniki zastąpiono powszechnie dostępną kiszoną kapustą. I stąd właśnie nazwa bigos z kapusty kiszonej. W starych książkach kucharskich zachowały się jednak zupełnie inne receptury - na przykład na bigos z karpia! Bigos domowy z kapusty kiszonej czerpie zatem z dawnych tradycji, lecz przepis jest dostosowany do tego, aby przygotowywać go w każdym domu.
Bigos polski z kiszonej kapusty zna każdy, wielu kojarzy się głównie z daniem świątecznym. Tymczasem jest to znakomita propozycja na obiad również w dzień powszedni. Można przygotować większą porcję i przechowywać w słoiku lub w zamrażarce, by szybko wyczarować obiad lub na kolację, gdy brakuje czasu na gotowanie. Dłuższe przechowywanie podkręca tylko jego smak. Bigos z kapusty kiszonej jest obowiązkową pozycją w kuchni, w której królują dania jednogarnkowe. Mrożony bigos domowy z kiszonej kapusty zawsze może czekać na czarna godzinę.
Nie wystarczy jednak wiedzieć, jak zrobić bigos, ale też w jaki sposób go doprawić, by urzekał aromatem. Jeśli chcesz przygotować bardzo dobry bigos z kiszonej kapusty, pamiętaj, że wymaga to trochę wprawy i nie zawsze wyjdzie idealnie za pierwszym razem.
Dobry bigos z kiszonej kapusty powstanie tylko wtedy, gdy kapusta będzie dobrze przygotowana. Warto kupować ją tylko ze sprawdzonego źródła. W dalszej części podpowiemy, jak zrobić bigos na kiszonej kapuście. Danie może powstawać także z mieszanki kapusty kiszonej i świeżej.
Na początek odciśnij kapustę z nadmiaru soku, zalej wodą i gotuj, aż stanie się miękka. Jeśli wydaje się zbyt kwaśna, pamiętaj, żeby przed gotowaniem przepłukać ją wodą. To może sprawić, że domowy bigos z kiszonej kapusty będzie smaczniejszy.
Grzyby do bigosu umyj i namaczaj przez ok. dwie godziny. Po tym czasie również je ugotuj i pokrój w paseczki. Nie wylewaj wody.
Następnie pokrój mięso w kostkę i podsmaż razem z pokrojoną cebulką, jałowcem i Kostkami Mięsnymi WINIARY. Podlej całość szklanką wody i duś, aż mięso stanie się miękkie. Potem dodaj je do kapusty. Smak bigosu wzmocni dodatek pokrojonej kiełbasy, śliwek i koncentratu pomidorowego. Nie powinno w nim zabraknąć także majeranku i pieprzu. Składniki na bigos z kiszonej kapusty mogą być też trochę inne. W wielu domach używa się własnych receptur, które się różnią. Wiele osób rezygnuje z koncentratu, co wpływa na barwę dania. Natomiast w typowym bigosie wigilijnym nie ma produktów mięsnych.
Gotowanie bigosu z kiszonej kapusty powinno trwać około dwie - trzy godziny. Są jednak miłośnicy tej potrawy, którzy uważają, że najlepiej smakuje dopiero wielokrotnie odgrzewany, dwa - trzy dni później. Aby zachować smak bigosu przy odgrzewaniu, rób to na małym ogniu, często mieszając. Odpowiednim naczyniem będzie garnek, rondelek albo głęboka patelnia.
Sekretem tego, jak ugotować pyszny bigos z kapusty kiszonej, który nie wywoła niestrawności, jest kminek. Zaparz go wrzątkiem i przecedź wywar do bigosu, ziarenka wyrzuć. Tak przygotowany bigos możesz podawać ze świeżym pieczywem.
Bigos przepis z kiszonej kapusty: choć jest powszechnie znany, jego przyrządzanie jest prawdziwą sztuką. Bigos najlepiej smakuje ze świeżym, chrupiącym pieczywem! Pamiętaj też, że smak bigosu zależy od przypraw - dlatego jeśli wolisz testuj własne mieszanki. Możesz bez problemu dodać do bigosu te składniki, które smakują ci najbardziej. Przepis na bigos z kapusty kiszonej łatwo modyfikować. Nie wątpliwości, że bigos jest potrawą, która dużo zyskuje na nietypowych kompozycjach smaku. Możesz więc zrobić bigos z kiszonej kapusty, który najlepiej wpisze się Twoje domowe tradycje!