Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Kiedy gotujemy rosół, zwykle przyrządzamy jego duży garnek. Może zdarzyć się tak, że po dwóch dniach nadal nie widać w nim dna, a my potrzebujemy małej kulinarnej odmiany. Wtedy wspaniałym pomysłem jest zrobienie dania, jakim jest zupa ogórkowa na rosole. Jej przygotowanie jest niezwykle proste, a zupa zachwyci całą rodzinę. Chcesz poznać przepis i ciekawostki z nim związane? Zapraszamy do lektury!
Zupa ogórkowa z rosołu - skarbnica witamin i smaków
Ważne jest, aby ogórki, z jakich korzystamy, były koniecznie kiszone, a nie kwaszone. Wtedy będą doskonałym źródłem witamin C, A, K oraz kwasu foliowego. Są również pełne fosforu, manganu i potasu, które grają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Czy zupa ogórkowa może pomóc w dolegliwościach zdrowotnych? Okazuje się, że tak! Jest polecana w nadkwaśności, na którą zbawiennie działa sok z ogórków. Nie można też zapomnieć o tym, że jako kiszonka, ogórki przyczyniają się do obudowy korzystnej flory bakteryjnej zasiedlającej nasz organizm. Korzyści zdrowotne z tego dania są niezmierzone. Jeśli interesują Cię pomysły na obiady pełne witamin, koniecznie musisz ją wypróbować.
Ogórkowa na rosole – przepis
Przygotowanie pysznej zupy, jaką jest ogórkowa na rosole, rozpoczynamy od pozbycia się skórki z ziemniaków i pokrojenia bulw w kostkę. Wrzucamy je do bulionu i gotujemy przez chwilę. Obieramy marchewkę i pietruszkę, a następnie ścieramy na tarce. Dorzucamy je do zupy i gotujemy do miękkości. Kiedy nastąpi ten moment, dorzucamy starte ogórki. Nie można zapomnieć o przyprawach- liście laurowe i ziele angielskie to podstawa każdej ogórkowej. Całość należy zagotować. Końcowym elementem jest pyszny koperek, który ma bogactwo witamin. Ewentualnie możemy zabielić zupę śmietanką. Doprawiając pieprzem i solą do smaku, uważajmy, aby nie przesolić- ogórki i rosół są same w sobie dość słone.
Pyszne danie, jakim jest zupa ogórkowa z rosołu, to wspaniałe rozwiązanie zero waste. Czasami ugotujemy za dużo bulionu i nie mamy siły go przejeść, dlatego zrobienie z niego innego dania to doskonały sposób na ograniczenie marnowania jedzenia. Dużo witamin i przepyszny smak to kolejne zalety tej potrawy. Miłego gotowania!
Nie ma dobrej ogórkowej bez koperku! A jak jeszcze można wykorzystać koperek w zupie? Zobacz przepisy:
Zupa koperkowa z jajkiem
Zupa koperkowa z lanymi kluskami
Zupa krem z kopru z prażonymi płatkami jaglanymi
Zupa z ogórkami podsmażonymi na masełku i koprem z baldachem ze słoika
Zupa koperkowa z makaronem i klopsikami
Zupa koperkowa z łososiem
Rosół rybny z koperkiem
Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić do rosołu i gotować na małym ogniu przez ok. 10 minut.
Marchewki i pietruszki obrać, zetrzeć na tarce na grubych oczkach, dodać do rosołu i gotować, aż wszystkie warzywa zmiękną.
Ogórki obrać, zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Kiedy warzywa będą miękkie, do gotującej się zupy dodać ogórki, liście laurowe i ziele angielskie. Gotować jeszcze przez ok. 15 minut. Zagotować.
Koperek posiekać. Prawie gotową zupę doprawić do smaku pieprzem i solą. Ostrożnie z solą – zarówno rosół, jak i ogórki będą już dosyć słone. Na koniec do zupy ogórkowej dodać posiekany koperek i ewentualnie zabielić śmietaną.
Sylwia