Dla wielu z nas, święta kojarzone są z bogato zastawionym stołem. Jest to raj szczególnie dla smakoszy bezmięsnych potraw. Dania wigilijne charakteryzują się bowiem wegetariańskim składem. Warto urozmaicać menu świąteczne o nowe pozycje, tak by zadowolić nawet największych koneserów dań mięsnych.
Wegetariański pasztet z kaszy gryczanej i soczewicy - krótka historia pasztetu
Pierwsze wzmianki o sztuce przygotowywania pasztetu pojawiły się we Francji już w XIX wieku. Ten tradycyjny przysmak wyglądał jednak inaczej niż ten, który jest znany obecnie. Przyrządzanie go było zajęciem bardzo absorbującym, a przysmak stanowił wyrafinowane danie dla elit. Był powiem przygotowywany z najlepszej jakości mięsa ptactwa - trzech dużych kuropatw, sześciu przepiórek i dwunastu skowronków. Cały sekret esencjonalności stanowiły przyprawy- papryka, lubczyk, cynamon i goździki. Na zamożnych dworach zaczęto nawet zatrudniać mistrzów przyrządzania pasztetów.
Pasztet w dzisiejszej formie nie przypomina dawnego, nadwornego przysmaku. Co pozostało niezmienne to fakt, że jest to niezwykle aromatyczna i unikalna potrawa. Znalazła ona uznanie wśród osób na diecie bezmięsnej. Zmodyfikowany przepis pozwolił stworzyć proste i szybkie danie o wyrazistym smaku - uwielbiane przez wegetarian - pasztet z soczewicy.
Pasztet wegetariański - przepis prostszy niż myślisz
Przygotowanie pasztetu z kaszy gryczanej i soczewicy jest stosunkowo prostsze niż jego klasyczna, mięsna wersja. Danie to jest bogate w białko - dzięki soczewicy, która zawiera go więcej niż mięso z indyka! Do jego wykonania wystarczy użyć miksera lub blendera i przełożyć do niego gotowaną wcześniej kaszę i soczewicę. Następnie podsmażyć cebulę i czosnek i również dodać do masy. Dla osiągnięcia wyrazistego smaku zalecane przyprawy to: ziarenka smaku WINIARY, pieprz, sól i tymianek. Sprawią one, że potrawa uzyska unikalny smak. Na koniec dodajemy jajko, a całość dokładnie miksujemy do czasu uzyskania konsystencji pasztetu. Całość pieczemy w foremce około 50-60 minut. Po tym czasie, upieczony pasztet, odkładamy do przestudzenia, a następnie wkładamy do lodówki na około 4 godziny. I voile! Nazajutrz możemy cieszyć się smaczną i wegetariańską przekąską. Pasztet wegetariański najlepiej podawać z sosem pieczeniowo-żurawinowym.
Wegetariański pasztet najlepszy na każdą okazję!
Pasztet z kaszy gryczanej i soczewicy sprawdzi się świetnie jako dodatek do obiadu czy pasta do kanapek. Świetnie będzie wyglądał też na wigilijnym stole w towarzystwie sosu żurawinowego i bułeczek. Po przechowywaniu go w lodówce dobrze się kroi. Jego zaletą jest oczywiście prostota przygotowania - zdecydowanie zajmuje mniej czasu niż przyrządzenie jego klasycznej odmiany. Pasztet wegetariański przekona do siebie nawet największych smakoszy mięs i z pewnością zagości na stołach nie tylko od święta.
Aga