Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Krówki domowe - jak powstał słodki przysmak?
Krówki są uwielbianymi przez dzieci i dorosłych słodyczami, których skład zachwyca prostotą, a wrażenia smakowe i efekt różnią się od siebie w zależności od firmy, w której zostały wyprodukowane. Trzyskładnikowy, prosty przepis na te wyjątkowe przekąski o karmelowym posmaku i ciągnącej się w środku oraz kruchej z zewnątrz konsystencji można przetestować osobiście. Ich wykonanie, choć trwa około godziny warte jest efektu. Stwórz swoje własne domowe krówki.
Skąd wzięła się nazwa "krówki"? Podstawę przepisu stanowi mleko dostępne są w opakowaniach, przedstawiających krowę, dlatego najprostszym tokiem rozumowania okrzyknięto je krówkami. Gdy w 1921 roku wielkopolski cukiernik, Feliks Pomorski otworzył zakład, zasłynął w nim produkcją i sprzedażą popularnych do dziś krówek. Poznań stał się miastem, w którym narodziła się tradycja ich wykonywania. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić krówkę w swojej kuchni, przygotuj trzy składniki, które na pewno posiadasz na półkach.
Domowe krówki: jak zrobić?
Przepis na krówki domowe kruche wymaga zastosowania mleka, cukru i masła. Jak widzisz, to podstawowe, łatwo dostępne produkty. Na pewno na co dzień masz je u siebie w domu. Domowe cukierki krówki przyrządzisz, mieszając ze sobą wymienione składniki.
Ważne jest, aby mleko oraz cukier dopasować w równych proporcjach oraz dodać masło, objętościowo dorównujące pozostałym składnikom. Potrzebne będą Ci dwie szklanki mleka (jeśli Twoje szklanki mają pojemność 200 ml, zużyjesz 400 ml mleka, jeśli szklanki liczą po 250 ml do krówek domowych zastosujesz pół litra mleka). Gdy masz już dokładnie odmierzone wszystkie składniki na cukierki krówki domowej roboty, można przystąpić do działania. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Przygotuj przelane zimną wodą naczynie żaroodporne, miskę lub silikonową formę, do której wlejesz masę po ugotowaniu. Całość należy wystudzić i poczekać, aż cukierki krówki domowej roboty zastygną. Krucha krówka będzie słodką przekąską na leniwe popołudnie. Jeśli zastanawiasz się, czy coś może pójść nie tak i jak zrobić krówki, aby na pewno udały się i zachowały idealną konsystencję? Nie zmieniaj proporcji składników i czasu, potrzebnego na ugotowanie oraz wystudzenie masy na domowe krówki. Po zastygnięciu masy w naczyniu można kroić ją na dowolne kształty i rozmiary cukierków. Najprościej będzie wykonać tradycyjne domowe krówki, podobne do cukierków, które kupisz w sklepie.
Domowe krówki z mleka i cukru nie są tak miękkie i ciągnące jak cukierki ze sklepu. W porównaniu z masowo produkowanymi krówkami są twardsze i bardziej chrupkie, niemniej równie smaczne.
Domowy przepis na krówki - zastosowanie
Przygotowując domowe krówki, możesz zaimponować dzieciom. Z pewnością docenią, że potrafisz wyczarować słodycze równie dobre, jak te ze sklepu. Co więcej, włączając maluchy w proces przygotowania cukierków, masz szansę stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Jeśli przygotowana masa zostanie pokrojona w inny sposób niż oryginalnie, uzyskasz ulubione pyszności w zaskakującym kształcie.
Domowe krówki z mleka i cukru mogą być także atrakcją dla kolegów. Na pewno będą pod wrażeniem smakołyków wykonanych w domu, własnymi siłami. Przepis na krówki domowe warto zapamiętać i wyciągać z rękawa, gdy domownicy zapragną czegoś innego niż pierniczki czy muffinki.
Mleko zagotuj z cukrem i cukrem wanilinowym WINIARY na małym ogniu. Mieszaj aż powstanie gęsta jednolita beżowa masa (ok. 60 minut).
Następnie dodaj masło i gotuj jeszcze ok. 10 minut, cały czas mieszając i uważając, żeby się nie przypaliło.
Wyłóż formę papierem do pieczenia. Następnie wylej gorącą masę. Po zastygnięciu możesz kroić na dowolne porcje!