W okresie świątecznym w wielu domach stoły są pełne wykwintnych potraw, których nie jada się na co dzień. Tradycją jest przygotowanie na wigilijną kolację wielu dań - przynajmniej 12. Często jest to także okazja do spotkania z bliższą lub dalszą rodziną. Dlatego większa jest także liczba biesiadników. Dominuje przekonanie, że dla nikogo nie może zabraknąć świątecznych specjałów. W efekcie bardzo często skutek jest odwrotny - jedzenia jest zdecydowanie za dużo i finalnie żywność trafia do kosza. Nie każdy przecież wie, jak nie marnować jedzenia w święta Bożego Narodzenia. Szukasz sposobów na to, żeby uniknąć takich sytuacji? Zobacz praktyczne porady, które przygotowaliśmy.
Każdy, kto choć trochę orientuje się w ruchu zero waste i wprowadza taką filozofię w życie, będzie wiedzieć, że wszystko zaczyna się od nieprzemyślanych zakupów. Zamiast myśleć, jak nie wyrzucać nadmiaru jedzenia, należy zacząć od tego, żeby kupować mniej. Świąteczne zakupy przecież da się zaplanować, tak samo jak standardowe zakupy spożywcze.
Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Często marnowanie żywności wynika z nieprawidłowego przechowywania. Jedzenie nadające się do spożycia i tak jest wyrzucane, ponieważ wskutek błędów robi się spleśniałe albo zeschnięte. Jak tego unikać? Przede wszystkim pamiętaj, że najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania gotowych potraw jest lodówka. Tam powinny trafić wszystkie dania zebrane ze świątecznego stołu. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Gdy miejsca jest za mało, w zimie funkcję lodówki może pełnić także balkon - temperatura o tej porze roku powinna być zbliżona. Natomiast wiele owoców i warzyw możesz przechowywać poza lodówką.
Gdy goście będą mieli słaby apetyt, możesz pozostać z dużą nadwyżką jedzenia. Czy to oznacza, że przez kolejny tydzień trzeba będzie codziennie jeść tylko bigos i sernik? Niekoniecznie. Pamiętaj, że jedzenie można też zamrozić. Dzięki temu zachowasz je nawet na dwa - trzy miesiące. Na pewno przez ten czas znajdzie się odpowiedni moment, żeby zjeść coś ze świąt.
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy należy przede wszystkim dawać coś od siebie. Myślisz na pewno o obdarowywaniu prezentami, ale dobrą praktyką jest także dzielenie się przekąskami, zwłaszcza tymi na słodko. Jeśli wiesz, że ciasta jest zdecydowanie zbyt dużo, możesz rozdać gościom po kilka kawałków na wynos. Na pewno nikt się nie obrazi!
Jeśli zdecydujesz się wykorzystać nasze wskazówki, na pewno łatwiej będzie rozsądnie zaplanować święta w myśl idei zero waste. Rozsądne zakupy, mądre przechowywanie i mądre gospodarowanie zapasami sprawi, że nie trzeba będzie marnować żywności.