Mango to prawdziwa skarbnica witamin i składników odżywczych. Sprawdza się zarówno w słodkich, jak i słonych daniach. Może uzupełnić deskę serów i wędlin, a także być świetną podstawą orzeźwiających koktajli. Nie da się zapomnieć także o dalekowschodnim deserze — mango lassi. Owoc ten ma dużą pestkę i czasem może sprawiać trudności. Jak je obierać i jeść?
Owoc mango pochodzi z Indii, a do Europy trafił w XVI wieku. Obecnie hoduje się je niemal na całym świecie, dzięki czemu istnieje kilkanaście różnych rodzajów mango. W Polsce popularne odmiany to m.in. hagen, kent, graham i malika. Smak mango jest delikatny i neutralny, dzięki czemu pasuje do wielu potraw. Owoc jest miękki, podatny na zgniatanie i łatwo daje się obierać. Kiedy jest jeszcze lekko niedojrzały, daje się pokroić w twardą kostkę, a kiedy dojrzewa, staje się coraz bardziej miękki. Będąc w sklepie, warto wybierać nieco twardsze egzemplarze, aby nie trafić na przejrzały i gorszy w smaku okaz. Sekretem mango jest jego struktura — to soczysty owoc o włóknistej formule, która wyróżnia go od innych.
Mango to prawdziwa bomba witaminowa. Hindusi już od wieków wykorzystują jego cenne właściwości, aby cieszyć się zdrowiem oraz energią. Mówi się, że dzięki zawartości przeciwutleniaczy mango jest świetnym sposobem na ochronę przed wieloma chorobami, w tym też nowotworowymi. Owoc ten jest bogatym źródłem witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na cały organizm. To duża dawka pozytywnej energii, która dba o doskonały nastrój każdego dnia.
Mnóstwo osób zastanawia się, jak się je mango. Rzeczywiście, obieranie i krojenie tego owocu to nierzadko wyzwanie, jednak wystarczy znać kilka sztuczek i zadanie to stanie się banalnie proste. Owoc jest miękki, ale ma twardą pestkę. Warto więc obieranie mango zacząć od przekrojenia owocu wzdłuż i odcięciu kawałka bez pestki. Następnie miąższ delikatnie należy pokroić wzdłuż i w poprzek (na kształt szachownicy), nie przecinając skórki. Tak przygotowane kostki wystarczy tylko odciąć od skórki lub delikatnie ją wywinąć, aby wygodnie oddzielić ją od miąższu. To samo należy powtórzyć ze wszystkimi odciętymi kawałkami.
Krojenie mango nie jest więc tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo warto sięgać po owoc prosto z lodówki. Dzięki temu podczas krojenia nie puści soków i będzie bardziej soczyste w potrawach.
Istnieje mnóstwo pomysłów na to, do czego użyć mango. Owoc można wykorzystać do deserów, ale także do dań wytrawnych. W połączeniu z ostrą papryczką będzie idealnym dodatkiem do mięs jako aromatyczny, gładki sos. Mango doskonale pasuje także do sałatek oraz desek typu antipasti. Idealnie łączy się z kawałkami wędlin, serów oraz orzechów. Pokrojone w kostkę sprawdza się jako dodatek do lodowych deserów, ciast i orzeźwiających sałatek. No, i oczywiście to odżywczych koktajli, także po intensywnym treningu. Owoc mango pasuje też do porannych, ciepłych owsianek, pancake’ów oraz naleśników. Świetnie komponuje się z czekoladowymi sosami. Dobrze dogaduje się też z przyprawą curry i mlekiem kokosowym, tworząc aromatyczne sosy do ryżu czy makaronu po azjatycku.
Każdy przynajmniej raz powinien spróbować popularnego indyjskiego napoju, czyli mango lassi. Owoc łączy się z jogurtem naturalnym, wodą, syropem klonowym lub miodem, a następnie blenduje na gładką masę. Zamiast jogurtu można wykorzystać mleczko kokosowe — wówczas smak będzie jeszcze bardziej orientalny.