Zwarzony sos to prawdziwa zmora pani domu. Zdarza się to nawet najlepszej gospodyni. Choć grudki nie zmieniają smaku potrawy, z pewnością zmieniają jej wygląd i to raczej na niekorzyść. Jeśli więc chcemy zabłysnąć kuchennymi umiejętnościami, zwarzony sos na pewno w tym nie pomoże. Czy znasz sposoby na uratowanie zwarzonego sosu?
Zastanawiałeś się kiedyś, skąd bierze się zwarzony sos? Warzenie się sosu ma ścisły związek ze ścinaniem się białka śmietany w kontakcie z gorącym płynem, w tym przypadku z sosem. Kiedy temperatura śmietany jest o wiele niższa od temperatury wywaru, białko zbiera się pod jego powierzchnią w postaci grudek. Co prawda, w żaden sposób nie wpływają one na smak sosu, ale wyglądają dość nieestetycznie. Sos może się zwarzyć również wtedy, gdy będzie kwaśny. To dlatego tak łatwo jest spowodować zwarzenie się np. zupy ogórkowej. Warto wiedzieć, że sam fakt, że sos się zwarzył, nie sprawia, że powinniśmy go wyrzucić. Jego smak wciąż będzie taki sam, nie będzie też szkodliwy dla zdrowia. Jedyne, co ucierpi na zwarzeniu się śmietany to wygląd sosu. Jeśli Tobie to jednak nie przeszkadza, nie musisz w ogóle zawracać sobie tym głowy. Jeśli jednak chcesz uratować zwarzony śmietanowy sos, zastosuj się do naszych rad. Nie każda z nich daje 100% skuteczności, gdyż wiele zależy od temperatury śmietany, różnicy temperatury między śmietaną i sosem, a także od zawartości tłuszczu w śmietanie. W wielu przypadkach jednak proponowane rozwiązania powinny pomóc w uratowaniu zwarzonego, nieestetycznie wyglądającego sosu.
Zwarzony sos można jeszcze uratować, ale najłatwiej jest jednak po prostu zapobiec zwarzeniu. Czy wiesz, jak mu zapobiec? Przede wszystkim, nie wlewaj śmietany bezpośrednio do gorącego sosu, bo to z pewnością wpłynie na powstanie grudek. Najważniejszym zabiegiem, który pozwala tego uniknąć, jest hartowanie śmietany. Polega ono na wymieszaniu zimnej śmietany z częścią gorącego wywaru. Tak zahartowana śmietana może być wlana do sosu i doprowadzona do wrzenia. Zazwyczaj ten sposób działa, chociaż zdarza się, że nawet on nie pozwala na uniknięcie zwarzenia się sosu. Niektórzy wolą dodawać śmietanę do sosu zdjętego z ognia i nie zagotowywać go więcej. Jeśli chcesz mieć pewność, że sos się nie zwarzy, wybieraj zawsze śmietanę 22% lub nawet 30%. Im więcej jest tłuszczu w śmietanie, tym większa pewność, że się nie zwarzy.
Jak uratować zwarzony sos? Najprostszym sposobem jest zdjęcie go z ognia i zanurzenie w zimnej wodzie. Sos należy energicznie wymieszać i ponownie zagotować na małym ogniu. To pozwoli na usunięcie grudek.
Innym sposobem na to, by uratować zwarzony sos, jest jest dodanie do niego 2 łyżeczek mąki kukurydzianej. Trzeba tylko pamiętać, by dokładnie roztrzepać je trzepaczką. Ten sposób zadziała w przypadku słodkich sosów.
Jeśli mimo wszelkich zastosowanych zasad ostrożności sos i tak się zwarzy, możesz spróbować dodać do niego jeszcze łyżkę śmietany bądź łyżkę lodowatej wody. Jest duża szansa, że powstałe grudki rozpuszczą się w sosie. Jeśli ten i każdy inny sposób zawiedzie, pozostaje użyć blendera i stworzyć sos o kremowej konsystencji. Grudki zwarzonej śmietany znikną bez śladu, a Ty znów uwierzysz w swoje kulinarne umiejętności!