Wędzić można niemal wszystkie ryby, zarówno morskie, jak i słodkowodne, w całości, z ościami i skórą, ale też pokrojone w dzwonki czy wyfiletowane. Najważniejsze, żeby były świeże. Kiedy zamierzamy samodzielnie przygotować rybę wędzoną, najlepiej zaopatrzyć się w nią u sprawdzonego dostawcy. Ważnym elementem jest także dobór odpowiedniego gatunku drewna, które będziemy wykorzystywać do wędzenia. To od uzyskanego z niego dymu wędzarniczego zależy smak i aromat wędzonej ryby. Istotnym aspektem jest również właściwe oprawienie ryb przeznaczonych do wędzenia i przygotowanie solanki, która podkreśli ich smak.
Przed wędzeniem rybę należy dokładnie wypatroszyć, usunąć oczy i skrzela. Ważne jest, aby usunąć wnętrzności, ponieważ mogą się one przyczynić do zepsucia ryby. Jeśli ryba ma grubą łuskę, trzeba ją z niej oczyścić. W przypadku drobnej nie ma konieczności jej usuwania. Tak przygotowaną rybę dokładnie myjemy i osuszamy. Następnym krokiem jest jej nasolenie. Ryby wędzone na zimno naciera się solą, a przeznaczone do wędzenia na gorąco, wkłada na kilka godzin do wcześniej przygotowanej solanki. Możemy też do niej dodać ziele angielskie, liść laurowy, czosnek czy też inne, ulubione przyprawy. Rybę pozostawiamy w roztworze soli na około 6-12 godzin, po czym ją osuszamy, wieszając w chłodnym, przewiewnym miejscu.
Kiedy ryby przeznaczone do wędzenia są już odpowiednio przygotowane, czas przygotować wędzarnie. Do wędzenia najlepiej nadaje się drewno drzew liściastych. Co więcej, powinno być ono czyste i suche. Wędzarnie należy rozgrzewać przez około 1h, a temperatura w niej panująca powinna oscylować w granicach 50 °C. Do tak wygrzanej wędzarni wkładamy osuszone ryby. Od tego, czy wędzimy je w całości, czy też w dzwonkach zależy sposób ich mocowania w wędzarni. Zatem jak wieszać ryby do wędzenia?
W przypadku ryb wędzonych w całości, z głowami, należy je zawieszać na metalowych hakach na wysokości oczodołów. Mogą być również nawleczone na pręty wędzarnicze. Te, pozbawione głów mocujemy na jednej trzeciej długości ryby. Dzwonki zahaczamy od grubszej strony, a filet, koniecznie ze skórą, w jego połowie. Ważne, żeby rozwiesić ryby tak, aby się ze sobą nie stykały. Warto w wędzarni umieścić także metalowy koszyk, który w przypadku osunięcia się ryby z haków, zabezpieczy ją przed upadkiem.
Odpowiednio zamocowane ryby zawieszamy w rozgrzanej do 50°C wędzarni. Pozostawiamy je tam przez około 50 minut, kontrolując temperaturę panującą w wędzarni oraz jakość dymu. Powinien być ciepły, niezbyt gęsty i swobodnie przemieszczać się w stronę wylotu wędzarni. Ryby wędzimy do momentu, aż z wierzchu będą zupełnie suche. Ostatnie 10 minut wędzenia, to dopiekanie ryby. Temperaturę w wędzarni należy podnieść do 70°C, tak, aby ryba się lekko zarumieniła. Po tym czasie ryby wędzone są gotowe. Smakują wyśmienicie podawane na ciepło, jak i po schłodzeniu.