Na półkach w markecie najczęściej można znaleźć mięso pochodzące od kur faszerowanych przemysłowymi paszami przyśpieszającymi wzrost. Takie mięso jest blade, niemal rozpada się w dłoni i praktycznie nie posiada żadnych wartości odżywczych. Dlatego też warto zapłacić więcej i wybrać kurczaka pochodzącego z wolnego wybiegu i karmionego głównie zbożem. Takie mięso ma nieco ciemniejszy odcień, jest bardziej zwarte i posiada lekko różowy kolor. Wyjątkiem są kurczaki karmione kukurydzą, których tuszki wyróżniają się żółtawym odcieniem, a przygotowane z nich potrawy mają lekko słodkawy smak.
Wybierając części drobiowe w sklepie, warto zwrócić uwagę również na wielkość poszczególnych elementów. Lepiej decydować się na mniejsze piersi kury czy kaczki, ponieważ najprawdopodobniej pochodzą ono z młodszych zwierząt, co ma duży wpływ zarówno na smak, jak i czas pieczenia czy gotowania. Należy unikać mięsa pokrytego wysuszoną lub popękaną skórką, gdyż znaczy to, że leżało na półce zbyt długo. Jeśli jest możliwość, przed ostatecznym wyborem najlepiej sprawdzić, czy mięso jest zwarte, sprężyste i praktycznie bez zapachu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że jest świeże.
Kupując wołowinę, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej kolor, strukturę oraz zapach. Dobrej jakości kawałek polędwicy, rumsztyku, udźca czy rostbefu ma równomierną czerwoną barwę poprzedzielaną jasnokremowymi paskami tłuszczu. Mięso powinno być sprężyste i po naciśnięciu palcem szybko wracać do poprzedniego kształtu. Należy unikać sztuk, z których wypływa mętny płyn, bo znaczy to, że są stare i mogą nawet zawierać szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje.
Wołowina, zwłaszcza dojrzewająca, wyróżnia się także charakterystycznym mięsnym, lecz przyjemnym aromatem. Z takich właśnie kawałków można przygotować fantastyczne i soczyste steki z grilla. Kupując wołowinę, warto zwrócić uwagę na jej cenę, jeśli jest zbyt niska, może to oznaczać, że pochodzi z nielegalnego uboju lub po prostu od bardzo starej sztuki, a przygotowana sztuka mięsa będzie twarda, gumowa i niesmaczna.
Oprócz mięsa kurczaka Polacy najchętniej sięgają po wieprzowinę, z której można przygotować mnóstwo różnorodnych potraw. Jednak i w tym przypadku warto dokładnie się przyjrzeć kawałkowi, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kolor – wieprzowina, w zależności od tego, z której części tuszy pochodzi, ma odcień od jasnego różu po czerwień.
Kolor powinien być jednakowy na całej powierzchni, gdyż wszelkie plamy czy krwiste nacieki mogą świadczyć o niewłaściwym uboju. Świeże mięso wyróżnia się także lekko słodkawym, krwistym zapachem, a wszelkie odstępstwa od tej normy oznaczają, że było odmładzane chemiczne lub rozpoczął się proces psucia. Najwyższej jakości wieprzowina jest chuda, nie zawiera zbyt wielu ścięgien, a po naciśnięciu nie wypływają z niej żadne soki. Twarda, jędrna konsystencja oraz niemal białe paseczki tłuszczu świadczą o tym, że mięso jest świeże i dobrej jakości.