Gofry wielu z nas kojarzą się ze smakiem dzieciństwa, jak i beztroskimi wakacjami. Podobnie jak lody, to nieodłączny element licznych wycieczek. Alternatywą dla tradycyjnego przysmaku są gofry bezglutenowe, które smakują wyśmienicie. W ich składzie można znaleźć mąkę bezglutenową oraz sprawdzone zamienniki mleka. Odpowiednie proporcje pozwalają uzyskać smaczny i chrupiący wypiek, który w środku jest niezwykle puszysty. Warto również zauważyć, że gofry te nie miękną wraz z upływem czasu. To spory minus tradycyjnie przygotowanych gofrów, które często uginają się pod nałożonymi dodatkami.
Do przygotowania gofrów bezglutenowych należy zastąpić mąkę pszenną jej odpowiednikiem, który nie zawiera tego składnika. W tym celu można użyć mąki bezglutenowej, coraz łatwiej dostępnej w wielu sklepach. Najlepsze połączenie w przypadku gofrów stanowi mąka ryżowa z mąką kukurydzianą i mąką ziemniaczaną. Do ciasta warto dodać również mąkę z amarantusa, która zawiera cenne żelazo. Przepis na gofry bezglutenowe uwzględnia także jajko, wodę lub mleko roślinne, proszek do pieczenia, cukier, olej oraz sól.
Chcąc uzyskać puszyste, a zarazem bardzo chrupkie ciasto należy ubić pianę z białek. Dlatego w trakcie przygotowywania ciasta jajko trzeba rozbić, a żółtko oddzielić od białek. Białka ubija się ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie dodaje stopniowo do ciasta przygotowanego z reszty składników. Sprawdzonym sposobem w czasie przygotowywania gofrów jest także dodawanie do ciasta porcjami mąki, która wcześniej została przesiana.
Chrupiące gofry bezglutenowe świetnie sprawdzą się na śniadanie, jak i na podwieczorek. Przygotowanie gofrów nie zajmuje sporo czasu, dlatego po przepis ten sięga wiele osób. Dodatkowym atutem tego deseru jest jego uniwersalność, ponieważ gofry można jeść na słono i słodko. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiednią kombinację smaków dla siebie!
Klasyczne połączenie gofrów to propozycje przygotowane na słodko. Gofry z bitą śmietaną z kremówki lub puszystą pianą przygotowaną z mleka kokosowego warto podać z owocami sezonowymi. Wśród najchętniej wybieranych owoców należy wymienić: truskawki, maliny, banany i jagody. Bakalie to także atrakcyjny dodatek do gofrów, zwłaszcza w połączeniu z ubitą pianą. Ciekawym dodatkiem do gofrów jest konfitura, krem orzechowy, dżem, syrop klonowy lub polewa czekoladowa.
Mniej oczywistą propozycją jest przygotowanie gofrów na słono. Zamiast tradycyjnej wanilii do ciasta można dodać szpinak, słodką paprykę, ulubione zioła, odrobinę pieprzu lub inne dodatki. W ten sposób powstają wytrawne gofry w wersji bezglutenowej, na wierzchu których można położyć sadzone jajko, awokado, grillowane warzywa lub kawałek wędliny. To doskonały pomysł na nowoczesną wersję kanapki, którą można przygotować w domowym zaciszu ze sprawdzonych produktów!