Trudno wyobrazić sobie udanego grilla bez choćby jednej sałatki. Sałatki na grilla powinny być chrupiące i kolorowe, a ich świeży smak ma na celu podkreślenie grillowanych mięs i innych potraw. Oznacza to, że sałatki na grilla w żadnym wypadku nie powinny przyćmiewać pozostałych szykowanych dań. Nie powinny być ciężkie, zawierać bardzo wyraźnych w smaku składników, majonezowych sosów ani nic z tych rzeczy. Sałatki na grilla nie powinny też zawierać mięsa ani ryb, skoro serwowane są w charakterze dodatku do grillowanego mięsa.
Co zatem może znaleźć się w sałatkach na grilla? Przede wszystkim warzywa. Sezon grillowy trwa wiosną i latem, wtedy też łatwo znajdziemy wiele tanich warzyw, warto więc skorzystać z okazji. Bazę sałatek na grilla często stanowią sałaty. Wybór odmiany jest kwestią gustu – zaletą sałaty lodowej jest jej chrupkość, rukola tymczasem ma lekko pikantny i nieco orzechowy smak, roszponka nie wymaga krojenia ani rwania… Możemy też zdecydować się na gotowy miks sałat lub samodzielnie zmieszać różne rodzaje, jeśli przygotowujemy większą porcję sałatki na grilla.
Oprócz sałaty warto dodać świeże warzywa, na przykład paprykę, czerwoną cebulę, pomidory (w sałatkach lepiej sprawdzają się pomidory koktajlowe), cukinię czy rzodkiewkę. Świeże warzywa najlepiej sprawdzają się w zestawieniu z mocno spieczonym mięsem, ale możemy sięgnąć także po warzywa marynowane: ogórki, pieczarki czy oliwki. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy do sałatki na grilla dodali również ser, jednak polecamy szczególnie te o łagodnym smaku, jak mozzarella czy gouda. Raz jeszcze: składniki sałatki na grilla powinny dopełniać smak grillowanych potraw, a nie z nim konkurować, dlatego mocne sery pleśniowe warto zostawić na inne okazje. Można za to pokusić się o odpowiedni sos na bazie oleju, oliwy lub lekkiego jogurtu.