Brokuły to wdzięczne kulinarnie warzywa, które doskonale sprawdzają się jako dodatek do obiadu, ale można zastosować je też do wielu różnych potraw: zup kremów, zapiekanek, tart. Dużym zainteresowaniem smakoszy cieszą się też sałatki z brokułami. Cenione są między innymi ze względu na swoją uniwersalność: mogą być serwowane zarówno jako danie obiadowe, jak i forma kolacji. Mało tego, można je wygodnie spakować i zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię, jako pożywny lunch albo przekąskę. Sałatka z brokułami sprawdzi się też na piknikach i podczas wypadów za miasto, a jeśli przygotujemy większą jej ilość, możemy serwować ją gościom na domowych przyjęciach i imprezach.
Jak większość sałatek, także sałatka z brokułami nie wymaga długich przygotowań. Brokuły gotują się bardzo szybko, będą miękkie już po kilku minutach. Nie należy zresztą gotować ich za długo, bo stracą kolor i strukturę. Lepiej dodać je do garnka z wrzącą wodą albo przyrządzić na parze. Aby zachować intensywnie zieloną barwę warzywa, warto brokuły gotować w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości cukru.
Do sałatki z brokułami bardzo często dodaje się makarony. Nie ma jednego rodzaju, który by tu przodował – popularne są zarówno muszelki, jak i kokardki czy rurki (penne). Jeśli w przepisie znajdziesz konkretny rodzaj makaronu, zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić go na inny. Warto tylko uważać, by makaronu nie rozgotować, najlepiej ugotować go al dente.
Oprócz makaronu w sałatce mogą się znaleźć różne składniki warzywne (między innymi ogórki, kukurydza, papryka, pomidory) i mięsne (szynki, kiełbasy, smażone lub pieczone piersi z kurczaka). Często pojawiają się także jajka, tuńczyk z puszki oraz sery.
Sałatka z brokułami z pewnością zyska na smaku, jeśli przygotujemy do niej dressing, na przykład na bazie oliwy z oliwek lub jogurtu naturalnego. Z brokułem świetnie komponuje się czosnek, warto też sięgnąć po świeżo mielony pieprz.