Kasza jęczmienna jest chyba najbardziej popularną kaszą w kuchni polskiej. Kasze jęczmienne produkowane są w kilku rodzajach: gruby pęczak, kasza perłowa oraz kasze łamane (zwykła, drobna i średnia). Kaszy jęczmiennej nie może zabraknąć w klasycznym polskim krupniku, ale dania z kaszy jęczmiennej to także inne zupy (np. gulaszowa, rybna, jarzynowa), zapiekanki, faszerowane kaszą warzywa, gołąbki i pierogi oraz oczywiście kasza z sosem (grzybowym, warzywnym, mięsnym). Potrawy z kaszy jęczmiennej lub sama kasza, podana jako dodatek skrobiowy do porcji mięsa i surówki, stanowią wartościowe urozmaicenie naszej diety.
334 kcal/100 g
Kasza jęczmienna dzięki błonnikowi wpływa korzystnie na układ pokarmowy, np. zapobiega zaparciom. Z kolei dzięki fitozwiązkom obniża poziom cholesterolu. Drobnoziarnista kasza jęczmienna jest polecana osobom chorującym na refluks żołądka. Gruboziarnista kasza jęczmienna jest natomiast idealna dla cukrzyków (należy pamiętać, by nie rozgotowywać kaszy, co zwiększa jej indeks glikemiczny). Wartości odżywcze kaszy jęczmiennej są zależne od jej rodzaju (np. czy jest to kasza pęczak czy kasza pęczak polerowana). Ten rodzaj kaszy dostarcza też fosforu, żelaza, magnezu i potasu, jest także źródłem tiaminy, niacyny i witaminy B6.
W przemyśle kaszarskim dominują kasze jęczmienne – stanowią aż 70% ogólnej ilości produkowanych kasz. W zależności od obróbki wyróżnia się: pęczak, pęczak obtaczany, kaszę jęczmienną łamaną, kaszę jęczmienną mazurską (perłową) czy kaszę perłową prażoną.