Piwo jest doskonałym składnikiem marynat. To właśnie dzięki niemu kawałki karkówki, schabu czy boczku łatwiej wchłaniają aromat przypraw, którymi są nacierane. Marynowanie mięs, zwłaszcza wieprzowych, ma ogromny wpływ nie tylko na smak, lecz także sprawia, że po upieczeniu czy grillowaniu plastry zachowują swoją kruchość i soczystość. Do przygotowania marynaty świetnie pasują jasne i ciemne piwa z wyłączeniem tych smakowych (np. owocowych), zawierających więcej cukru a mniej charakterystycznego smaku chmielu i słodu. Rodzaj piwa ma również wpływ na smak gotowej potrawy. Kawałki wieprzowiny marynowanej w ciemnej odmianie piwa będą zdecydowanie bardziej wyraziste od tych moczonych np. w jasnym pełnym.
Jak przygotować dobrą marynatę do wieprzowiny? Ogromne znaczenie mają przyprawy i zioła, którymi zostaną natarte poszczególne kawałki mięsa. Smak grubych plastrów karkówki czy boczku doskonale podkreśli świeżo przeciśnięty przez praskę czosnek, ostra mielona papryka, otarty majeranek, pieprz oraz sól. Mięso lepiej wchłonie marynatę, jeśli oprócz piwa doda się również trochę tłuszczu (oliwa, olej). Naczynie z natartymi roztworem plastrami należy przykryć i przechowywać w lodówce około 1-2 dni, mieszając od czasu do czasu, by marynata miała możliwość równomiernie się wchłaniać.
Chociaż drobiowe mięso jest znacznie bardziej delikatne od wieprzowiny, jego smak również można nieco podkreślić poprzez kilkugodzinne marynowanie m.in. w piwie, zwłaszcza jasnym. Udka z młodego kurczaka staną się wyjątkowym daniem, jeśli poleżą w niezwykle aromatycznej marynacie na bazie piwa, oleju, musztardy sarepskiej, miodu (lub syropu klonowego), mielonej papryki, pieprzu i soli. Wystarczy zaledwie kilka godzin w lodówce, by mięso wchłonęło słodko-ostry smak marynaty, idealnie pasującej do delikatnego drobiu.
Zwolennicy ostrzejszych potraw z grilla lub piekarnika na pewno pokochają marynatę piwną z dodatkiem cebuli, czosnku, ostrej musztardy oraz dużej ilości mielonej papryki, która nie tylko nada udkom odpowiedniego smaku, lecz także apetycznego, jasnobrązowego koloru. Zapiekając w piekarniku marynowane mięso, warto pamiętać, by wcześniej delikatnie naciąć skórkę w kilku miejscach, dzięki czemu się nie zbiegnie i pozostanie przyjemnie chrupiąca, jednocześnie chroniąc wnętrze przed przesuszeniem.
Piwo jest również doskonałym składnikiem marynat rybnych. Jego jasna odmiana połączona z odpowiednimi przyprawami nie dominuje, lecz subtelnie podkreśla szlachetny smak ryb. Dość grube kawałki, np. filety, wystarczy przetrzymać w marynacie z piwa, czosnku i odrobiny musztardy przez około godzinę, a następnie panierować w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Gotowe kawałki po usmażeniu na mieszance oleju i masła klarowanego zaskakują chrupiącą warstwą panierki, kryjącą soczyste mięso.
Szlachetny łosoś nabiera innego wyrazu po kilkugodzinnym marynowaniu w piwie, sosie sojowym, odrobinie świeżo przeciśniętego czosnku oraz soku z cytryny. Usmażony lub pieczony wraz ze skórką na złoto smakuje przepysznie, zwłaszcza z dodatkiem zapiekanych ziemniaczków oraz surówki marchewkowej lub selerowej.