Choć nazwa może niektórych zmylić, w rzeczywistości wywodzi się dosłownie od nowych warzyw, czyli roślin, które jako pierwsze pojawiły się na rynku. U nas sprzedawane są one w dwóch etapach. W pierwszej kolejności dostępne są produkty szklarniowe, które można znaleźć na przełomie marca i kwietnia. W kolejnych miesiącach sprzedawane są nowalijki gruntowe, najczęściej pochodzące z ekologicznych upraw.
Pod określeniem nowalijki kryją się liczne warzywa, takie jak pomidory, szczypiorek, rzeżucha, cebula dymka, sałata czy rzodkiewka. Bardzo często uprawiamy je sami w przydomowych ogródkach. Warto stosować nowalijki w kuchni, choćby ze względu na ich właściwości odżywcze. Wiele z tych produktów jest cennym źródłem witamin, substancji bakteriobójczych oraz mikroelementów, których nasz organizm po sezonie zimowym będzie bardzo potrzebował.
To najczęstszy sposób przyrządzenia świeżych warzyw. Zrobienie smacznej sałatki z tych produktów nie będzie trudnym zadaniem, a nieograniczone możliwości łączenia roślin ze sobą pomogą wydobyć pożądany smak. Można przygotować między innymi wiosenną sałatkę, złożoną z rzodkiewki, pęczka cebuli dymki, dodatku rzeżuchy oraz szczypiorku. Do przygotowania potrawy z nowalijek często wykorzystuje się majonez oraz śmietanę, opcjonalnie można dołożyć również gotowane jajka, sałatę oraz przyprawy.
Z młodych ziemniaków i kalarepy można stworzyć także szybką sałatkę na ciepło. Dodatkowo potrzebne będą pomidory, natka pietruszki, olej oraz przyprawy. Aby przygotować takie danie, należy ugotować ziemniaki w mundurkach, a po ostudzeniu razem z pozostałymi składnikami pokroić w drobną kostkę lub posiekać. Tak obrobione warzywa musimy następnie podsmażyć na oleju do zarumienienia i doprawić. Zanim przełożymy nowalijki na talerz, można jeszcze udekorować sałatkę plastrami pomidora i natką pietruszki.
Oryginalnym wiosennym daniem będzie zupa z botwinki. Do jej przygotowania oprócz pęczków botwinki potrzebne będą młode ziemniaki, skrzydełko indycze, marchewka, czosnek oraz przyprawy. Potrawę przygotowujemy na wywarze ze skrzydełka indyka, które wraz z wodą i przyprawami należy gotować przez około 30 minut. W dalszej kolejności dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i marchew, podsmażonego pora oraz czosnek. Później kroimy buraczki i po dodaniu do garnka gotujemy zupę przez 10 minut. Przed podaniem zupę zabielamy odrobiną śmietany.
Nowalijki mogą też stanowić świetny dodatek do innych potraw. Z liści rzodkiewki możesz zrobić smaczne pesto, które doskonale skomponuje się z makaronem razowym. Do przygotowania potrawy potrzebne są jeszcze 3 ząbki czosnku, kilka łyżek oliwy, parmezan oraz sól i pieprz. Makaron gotujemy standardowo al dente, a następnie blendujemy umyte liście rzodkiewki z pozostałymi składnikami. Po dokładnym zmieszaniu wystarczy połączyć pesto z makaronem i posypać odrobiną sera. Można także udekorować potrawę liśćmi bazylii lub mięty.