Śledzie zamieszkują wody strefy umiarkowanej i chłodnej północnego Atlantyku, od Oceanu Arktycznego aż do Morza Bałtyckiego. Są to ryby żyjące w toni wodnej czyli na głębokościach do 250 m. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, bo długość ich mocno spłaszczonego ciała wynosi średnio 30 cm. Głównym pokarmem śledzi jest plankton oraz larwy ryb, dlatego też nocą żerują przy powierzchni, w dzień – zdecydowanie bliżej dna. Warto wiedzieć, że młode śledzie nazywane są potocznie matiasami.
Ze względu na smaczne mięso, śledzie od dawna należą do jednego z ważniejszych gatunków rybołówstwa morskiego. Ryby te łowiono już w zamierzchłych czasach, ponieważ po zasoleniu można było je przechowywać przez dłuższy czas. Obecnie są szeroko stosowane w kuchni, a potrawy ze śledzia są zdrowe i łatwe w przyrządzeniu. Śledzie świetnie smakują na świeżo, wędzone oraz w postaci konserw czy marynat, jak np. wyborne śledzie po wiejsku. Warto przygotować z nich różne sałatki nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Na wielu imprezach lub uroczystych spotkaniach, śledzie królują wśród przekąsek. Najczęściej podawane są w towarzystwie śmietany lub sosów jogurtowych, które doskonale podkreślają słony smak ryby. Śledź w śmietanie z jabłkiem oraz śledź w śmietanie z ogórkiem, to już klasyka, którą przygotowywały nasze prababcie. Dzięki kawałkom kwaśnego jabłka lub ogórka konserwowego, potrawa nabiera chrupkości, jest bardziej wyrazista. Bardzo smaczną alternatywą dla tych przepisów jest śledź w sosie koperkowym. Tę wspaniałą przystawkę można przygotować dosłownie w kilka minut, a jaki efekt? Świeży, pachnący koperek, delikatny sos śmietanowo majonezowy, chrupiąca cebulka… po prostu palce lizać!
Całe płaty śledziowe otulone warzywami i odrobiną dobrze przyprawionego sosu, to przepis na bardzo smaczną i efektowną sałatkę z rybą. Śledź pod pierzynką może być idealną świąteczną przekąską, w której ostry por i szczypior mieszają się z wiórkami gotowanej słodkiej marchewki oraz plastrami jajka. Wystarczy tylko dodać kromkę świeżego, chrupiącego chleba i wykwintną przekąskę mamy gotową. Takie danie jak śledź pod pierzynką z buraczkami warto układać warstwowo w przezroczystym naczyniu, przy czym na najniższym poziomie układamy buraki, żeby swoimi sokami nie zafarbowały innych warstw.
Kolorowe i smaczne śledzie po japońsku także zazwyczaj są podawane w formie warstw lub rolad, przykrytych pokrojonymi warzywami i plastrami jajka. Wierzch tej pysznej przystawki dekoruje się kleksem gęstego sosu majonezowo-śmietanowego. Choć nazwa kojarzy się z orientalnym smakiem, to tak naprawdę potrawa nie ma nic wspólnego z Japonią, a jej początków należy się doszukiwać w regionie dawnej Galicji.
Chociaż zarówno musztarda, jak i ryby w słonej zalewie mają ostry, zdecydowany smak, to jednak wspólnie tworzą niesłychanie smaczny duet. Wytrawne śledzie w musztardzie kuszą aromatem świeżo skrojonej cebulki oraz sosu, przygotowanego z dwóch rodzajów musztard oraz majonezu. Są zdecydowanie mniej tłuste od ryb w oleju i można je podać zaraz po przygotowaniu.
Wielbiciele wyrazistych smaków przełamanych nutką słodyczy na pewno polubią śledzie po cygańsku. Zestawienie słonych filetów rybnych z kosteczkami kwaśnego ogórka konserwowego i ostrej cebulki w towarzystwie musztardowo-keczupowego sosu, to prawdziwa bomba smakowa. Śledzie w tym wydaniu na pewno przyciągną uwagę wszystkich bliskich zasiadających przy wigilijnym stole, a ich intensywny, choć wyważony smak przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom rybnych potraw.