Na wielkanocnym stole powinien pojawić się też baranek, który jest uosobieniem zmartwychwstałego Chrystusa i jego obecności wśród nas. Nie może zabraknąć również chleba, który symbolizuje ciało Chrystusa. Symboliczne znaczenie przypisuje się również przyprawom, a zwłaszcza soli, która zwiastuje oczyszczenie i prawdę. Natomiast chrzan oznacza mękę Pańska. Równie ważną potrawą są także ciasta, będące metaforą umiejętności oraz dążenia do osiągnięcia doskonałości.
Biorąc pod uwagę powyższą symbolikę, na stole wielkanocnym powinny zagościć przede wszystkim dania mięsne, jajeczne oraz ciasta. Do ich przygotowania warto wykorzystać pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę w koszyczku. Z powodzeniem można je również zaserwować na wielkanocnym śniadaniu. Grunt, by ich nie zmarnować, ani nie wyrzucać.
W przeciwieństwie do Świąt Bożego Narodzenia, gdzie szczególne znaczenie przypisuje się kolacji, podczas Wielkanocy to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Jest tak, ponieważ przypada ono w Niedzielę Wielkanocną – tuż po poświęceniu pokarmów, co ma miejsce dzień wcześniej. Co więcej, na znak Zmartwychwstania dzielimy się poświęconym jajkiem, życząc wesołych świąt. Tak jak i Apostołowie, którzy dowiedziawszy się o Zmartwychwstaniu Jezusa, następnego dnia rano spożyli wspólne śniadanie.
Zastanawiasz się nad tym, jakie dania na Wielkanoc przygotować? Nic trudnego! Biorąc jednak pod uwagę, że uroczystym, rodzinnym posiłkiem będzie śniadanie, warto postawić na stole potrawy, które będzie można zjeść z chlebem. Mile widziane są więc wszelkie wędliny, jaja i mięsa. Znakomicie w tej roli sprawdzą się przekąski na śniadanie wielkanocne takie jak roladki mięsne, jajka faszerowane, czy sałatka warzywna. Oryginalnym pomysłem na podanie jajek są również roladki jajeczne, czy jajka w kokilkach.
Na wielkanocnym śniadaniu można również podać zupę. Świetnie w tej roli sprawdzi się m.in. żurek, który można zaserwować w bochenku chleba. Niezmiernie ważna jest także kolejność serwowania dań – śniadanie wielkanocne powinna rozpocząć święconka. Natomiast na samym jego końcu podaje się słodkie ciasta, będące symbolem obfitości i pomyślności.