Chłodnik z botwinki to z pewnością jedna z najbardziej tradycyjnych wersji tego dania. Kefir i śmietana doskonale łączą się z Barszczem czerwonym Ekspresowa Zupa WINIARY. W przepisie nie może poza tym zabraknąć tytułowej botwinki, rzodkiewek, ogórka, ugotowanych na twardo jaj i posiekanego koperku.
Do przygotowania chłodnika doskonale nadaje się również biały barszcz. Zwłaszcza Barszcz biały Nasza Specjalność WINIARY. Oprócz tego skorzystamy z pieczonych buraków, sera feta, jogurtu naturalnego, soku z cytryny, posiekanego koperku oraz szczypiorku. Chłodnik z buraków i barszczu białego zalicza się do najbardziej orzeźwiających propozycji.
Chłodnik ogórkowy z awokado, rzodkiewką i fetą to wariant, w którym ukochane nowalijki połączymy z nutką egzotyki. Za bazę posłuży jogurt naturalny. Zielony ogórek i chrupiące rzodkiewki doskonale łączą się z awokado, z serem feta oraz sokiem z cytryny.
Chłodnik z botwiny jest tak pyszny, że zasłużył, by w zmienionym wariancie znaleźć się na liście po raz kolejny. Tym razem skorzystamy z Bulionu warzywnego WINIARY w słoiczku, jogurtu naturalnego i twarogu wiejskiego. Bogactwo dodatków zapewnią rzodkiewki, ogórek, dymka, czosnek i oczywiście botwinka.
Chłodnik pomidorowy w ciepłe wiosenne dni z powodzeniem zastąpi zupę. Do jego przygotowania skorzystamy z Zupy pomidorowej Nasza Specjalność WINIARY. Jogurt i kefir nie będą potrzebne. Przyda się za to odrobina oliwy z oliwek oraz zmiksowane warzywa – czerwona papryka, pomidory i ogórek. Część z nich należy pokroić w kostkę. Chłodnik pomidorowy świetnie smakuje podawany z bułką razową.
Kolejne miejsce na naszej liście zajmuje chłodnik z ogórkiem małosolnym i szynką, dzięki któremu zadowolimy również nałogowych mięsożerców. W roli głównej wystąpi botwinka z dodatkiem jogurtu naturalnego, jajek na twardo, wędzonej szynki i ogórków małosolnych. Przed podaniem chłodnik należy posypać szczypiorkiem.
Chłodnik z ogórka i winogrona zadowoli miłośników wykwintnych smaków. Oprócz zielonego ogórka przyda się również jogurt naturalny i jasne winogrona, najlepiej w wersji bez pestek. Owoce i warzywa powinno się zmiksować przed wymieszaniem z jogurtem i podawać ze świeżą miętą i opcjonalnie kostkami sera twarogowego.
Chłodnik z jajkiem przepiórczym to nieszablonowy pomysł na to danie. Potrzebny będzie również jogurt naturalny, a także pęczek rzodkiewki i posiekany szczypiorek. Na 500 ml jogurtu, czyli 4 porcje, przyda się 6 przepiórczych jaj.
Chłodnik z paluszkami surimi to kolejna propozycja wprowadzająca do chłodnika nieco egzotyki. Bazę tym razem również stanowić będzie jogurt naturalny. Oprócz pokrojonych w długie plasterki paluszków do chłodnika dodamy również jajka na twardo, zielonego ogórka oraz koperek.
Ta propozycja – chłodnik ogórkowy z kulami melona i mozzarelli – z pewnością zachwyci fanów nieszablonowych kombinacji smakowych. Kulki z dojrzałego orzeźwiającego melona można wydrążyć przy pomocy głębokiej łyżki i dodać do chłodnika wraz z pokrojonym w kostkę ogórkiem, kulkami mozzarelli i bazylią.
Chłodnik z barszczu czerwonego stanowi wiosenną bądź letnią wariację tej klasycznej zupy. Znajdzie się w niej miejsce dla śmietany 30%, kefiru i gęstego jogurtu wymieszanych z Barszczem czerwonym Ekspresowa Zupa WINIARY. Ta wersja chłodnika jest bardzo obfita w dodatki. Należą do nich rzodkiewka, szczypiorek, koperek, ogórek sałatkowy, a także sól i pieprz.
Chłodnik może pojawiać się na naszych stołach również w słodszej wersji owocowej, czego najlepszym dowodem jest chłodnik wiśniowy. Ten orzeźwiający napój powstaje na bazie wody, jogurtu naturalnego, białego twarogu i oczywiście wiśni. Wyjątkowy aromat zapewnią łyżeczka Cukru wanilinowego WINIARY , świeża bazylia, cynamon oraz goździki. Warto dodać jeszcze odrobinę cukru i soku z cytryny.
Miłośnikom leśnych owoców proponujemy natomiast chłodnik jagodowy. Do jego przygotowania oprócz pysznych jagód potrzebna będzie woda i jogurt naturalny. Atrakcyjnym dodatkiem będzie mozzarella, zaś wyjątkowy smak i aromat nadadzą chłodnikowi miód, sok z cytryny, cynamon, goździki i bazylia.
Klasyczny chłodnik ogórkowy stanowi esencję wiosny. Jako bazy użyjemy jogurtu naturalnego i ogórka. Pozostałe składniki to ser feta, a także świeży koperek, bez którego trudno wyobrazić sobie ten wspaniały orzeźwiający napój.
Ostatnia propozycja z naszej listy również jest wersją klasyczną. Do jego przygotowania niezbędne będą buraczki, a także jogurt naturalny. W roli dodatków wystąpią zielony ogórek, jajka na twardo i świeży szczypiorek nadający chłodnikowi wyrazistego charakteru.
Które przepisy doczekają się w tym roku realizacji w twoim domu?