Najpopularniejszym i niezawodnym dodatkiem do nachosów jest oczywiście domowa salsa. Jak zrobić salsę do nachosów? Robi się ją bardzo szybko z dostępnych w każdym sklepie produktów. Salsę można najpierw gotować przez ok. 15 min w rondelku, bądź połączyć wszystkie składniki bez poprzedniej obróbki termicznej. Jej bazowym składnikiem są pomidory — wystarczy puszka pomidorów bądź 3-4 świeże sztuki. Nie może również zabraknąć cebuli — najlepiej 2 szalotek bądź 1 czerwonej. Do tego 2-3 ząbki czosnku, 1/4 papryki zielonej oraz 1/4 papryki czerwonej. Wszystkie składniki kroimy w drobną kostkę, można też je zblendować. Na koniec dodajemy trochę świeżej kolendry, pieprz i sól do smaku. Przepis można dowolnie modyfikować w zależności od upodobań i rodzaju salsy do nachosów, jaką chcemy uzyskać.
Klasyczna wersja guacamole to rozgniecione widelcem awokado polane sokiem z limonki z dodatkiem soli i pieprzu. Warto zapamiętać, że na jedno awokado przypada około 1 łyżeczka soku z limonki, żeby nasz dip nie był zbyt kwaśny. Przepis ten można dowolnie modyfikować — nie zaszkodzi dodanie cebuli, czosnku, kolendry, a także papryczki chilli, jeśli będziemy chcieli uzyskać ostry, wyrazisty smak.
Przygotowanie tego dipu jest bardzo szybkie i proste — wystarczy nam zaledwie kilka łyżek majonezu, śmietany lub jogurtu, sól, pieprz, no i oczywiście czosnek. W zależności od tego, ile sosu chcemy uzyskać, warto pamiętać, że na każdą łyżkę majonezu przypada łyżka śmietany lub jogurtu i około jeden ząbek czosnku, drobno pokrojony lub przeciśnięty przez praskę (w zależności od tego, jak duży jest i jak bardzo czosnkowy dip chcemy otrzymać). Solą i pieprzem doprawiamy oczywiście wedle własnego uznania. Do sosu można dodać koperku lub majeranku.
To zdecydowanie najbardziej wymagający dip — ale za to jaki smaczny! Jak zrobić dip do nachosów? Potrzebujemy do niego 2 opakowania serka topionego (może być ementaler, gouda lub inny), pół szklanki mleka, a do zagęszczenia i wydobycia smaku najlepiej użyć kruchego sera typu cheddar (od pół do całej szklanki startego, w zależności od tego, jak gęsty chcemy mieć sos). Serek topiony należy rozdrobnić na mniejsze kawałki, włożyć do rozgrzanego rondelka, powoli zalewać mlekiem i mieszać bez przerwy tak, by nie powstały grudki. Następnie, gdy będziemy mieć już gładką masę, powoli dosypywać starty ser i ponowić proces mieszania na wolnym ogniu. Ten sos nie potrzebuje żadnych dodatkowych przypraw, ale pasuje do niego odrobina pieprzu, chilli bądź ziół prowansalskich.
Nie masz ochoty ani pomysłu na żaden z powyższych przepisów na dipy do nachosów? Pamiętaj, że w swojej lodówce masz wszystko, czego tylko potrzebujesz i z najprostszych składników jesteś w stanie zrobić coś pysznego. Ten sos to nic innego, jak niezawodne połączenie ze sobą ketchupu i majonezu. Świetnie smakuje z drobno pokrojonymi warzywami, takimi jak ogórek kiszony/konserwowy czy cebula, stanowi także świetną bazę pod przyprawy — dodając meksykańskiej, uzyskamy zupełnie inny efekt niż dodając samej papryki w proszku.