Sezon na dynie w pełni. To wyjątkowe warzywo, które może przybierać niezwykłe kształty i rozmiary, świetnie nadaje się na zupy, na przykład na pikantną zupę dyniową z czarnuszką lub zupę śniadaniową na mleku, na którą warto wybrać dynię o słodkim miąższu (na przykład hokkaido lub dynię piżmową). Ale zanim zabierzemy się za przygotowanie dyni na zupę, warto wiedzieć, że…
Obierania dyni można uniknąć, jeśli wybierzemy odmianę hokkaido. Wystarczy dynię umyć, przekroić na pół, usunąć pestki i już jest gotowa do dalszej przeróbki na pyszną zupę. A jeśli kupiliśmy inną odmianę, a naprawdę nie mamy ochoty na obieranie jej ze skórki, to przecież…
Przygotowując dynię na zupę, wystarczy po usunięciu pestek pokroić dynię w plastry, poukładać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni około pół godziny. Z upieczonej i wystudzonej dyni z łatwością zdejmiemy skórkę. Dodatkowo przed pieczeniem plastry dyni można skropić oliwą z oliwek i oprószyć ulubionymi suszonymi ziołami. Przygotowanie dyni na zupę poprzez jej upieczenie to nie tylko sposób na łatwe pozbycie się skórki z dyni, ale też na wyjątkowo aromatyczną zupę, bo zupa z pieczonej dyni naprawdę niezwykle smakuje i pachnie.
…i dodać do garnka w startej postaci, by zupa szybciej się ugotowała. W zależności od odmiany dynia w kawałkach gotuje się od 10 minut do pół godziny. Jeśli chcemy ten czas skrócić, zetrzyjmy dynię na tarce.
W niektórych warzywniakach duże dynie można kupować na połówki lub ćwiartki. Kiedy przyniesiemy taką rozkrojoną dynię do domu, możemy ją przez kilka dni przechowywać w lodówce, zawiniętą w folię spożywczą. Można też kupić nawet sporą dynię i zamrozić. Przed zamrożeniem trzeba dynię umyć, usunąć pestki, obrać, jeśli wybrana przez nas odmiana wymaga obierania, pokroić w kilkucentymetrowe kawałki i włożyć do woreczków przeznaczonych do mrożenia żywności. Przygotowanie dyni na zupę może też polegać na zamrożeniu puree z dyni, które jest świetną bazą na zupy, najlepiej w jednorazowych plastikowych pojemnikach. Jeśli nie mamy miejsca w zamrażarce, zamiast mrozić…
Przygotowanie dyni na zupę można też oprzeć o przyrządzenie puree – z dyni ugotowanej na parze, z dyni duszonej w małej ilości wody lub z dyni pieczonej. Ja wybrałam duszenie. Obraną i pokrojoną na kawałki dynię podlałam odrobiną wody, gotowałam ok. 15 minut, aż dynia zmiękła, i zmiksowałam blenderem. Gotowe puree przekładamy do słoiczków i trzykrotnie pasteryzujemy (trzy razy, dzień po dniu w odstępie 24 godzin – jeśli pasteryzujemy słoiki na sucho w piekarniku, dobrze, by spędziły tam godzinę od momentu gdy piekarnik się nagrzeje), by zminimalizować ryzyko popsucia się przetworów (w przypadku dyni ryzyko jest duże, jeśli poddamy ją jednorazowej pasteryzacji, szanse na przetrwanie przetworów są znikome).
A jeśli nie mamy ochoty na przygotowanie dyni na zupę już teraz, natychmiast, warto wiedzieć, że zdrową nieuszkodzoną dynię można przechowywać kilka miesięcy pod warunkiem, że znajdziemy dla niej dość chłodne (10-15 st.C) i ciemne miejsce, na przykład piwnicę lub strych.
To jak, zupa z dyni dopiero w planach, czy już się gotuje? :)
Autor: Agata