Wigilijny barszcz. W wielu polskich domach właśnie od niego rozpoczyna się wieczerza wigilijna. W moim rodzinnym domu zawsze pojawiał się w towarzystwie uszek. Ale sposobów na wigilijny barszcz jest wiele i za każdym razem może być inny, zarówno sam barszcz, jak i dodatki do niego. Nawet jeśli jesteśmy mocno przywiązani do rodzinnych tradycji, warto czasem choćby delikatnie zmodyfikować ten sprawdzony i ulubiony przepis, by dodać świętom nowego smaku.
Jeśli tradycyjnie podajecie wigilijny barszcz czerwony w głębokim talerzu w towarzystwie uszek z farszem grzybowym lub pieczarkowym, może w tym roku nalejecie go do filiżanek i zaserwujecie z bułeczkami grzybowymi lub pasztecikami? Ulubiony przez wszystkich domowników wigilijny barszcz zyska nowe oblicze. Wciąż ta sama pyszna zupa, a jednak tym razem inna niż zwykle. O tym, co można przygotować do barszczu czerwonego zamiast uszek, przeczytacie tutaj.
Dodatki do wigilijnego barszczu są prawdziwymi bohaterami drugiego planu, ale bez pysznego barszczu się nie obejdzie. Serdecznie polecam mój prosty i sprawdzony przepis na barszcz, który smakuje tak wyśmienicie, jak wygląda – klik.
Jeśli jeszcze nie jedliście barszczu przygotowanego z sokiem jabłkowym, wypróbujcie przepis Joli. Sok jabłkowy dodany do ugotowanego barszczu delikatnie go zakwasza, a jednocześnie dodaje słodyczy, dzięki czemu zupa nabiera idealnie słodko-kwaśnego smaku. Zamiast soku jabłkowego podczas gotowania zupy można dodać do garnka pokrojone w ćwiartki jabłko. Całości dopełnią grillowane plasterki jabłka. Pokusiłabym się o doprawienie takiego wigilijnego barszczu szczyptą cynamonu, a Wy?
Wytrawny barszcz przygotowany na zakwasie smakuje wybornie nie tylko w wigilię. Jeśli chcemy zakwas wykonać samodzielnie, musimy się za niego zabrać tydzień przed wigilią. Najlepiej jest nastawić zakwas nawet 2 tygodnie wcześniej, po tygodniu będzie gotowy, a potem do czasu przygotowania z niego wigilijnego barszczu można przechowywać go w lodówce. Przepis na barszcz przygotowany z domowego zakwasu znajdziecie tutaj. Gdyby jednak coś poszło nie tak, na przykład zakwas się nie udał lub barszcz stracił kolor (a tak się może stać, gdy po dodaniu zakwasu do barszczu zagotujemy go), warto dodać do zupy Barszcz czerwony instant Winiary, dzięki któremu nasza jedna z najważniejszych wigilijnych potraw będzie wyglądała i smakowała wyśmienicie.
Dla miłośników kulinarnych przygód mam odważniejszą propozycję – krem z buraków. Można go przygotować na wiele sposobów – na przykład z cynamonem. Pysznie smakuje także z buraków pieczonych. Nieduża porcja takiego kremu podana z prażonymi migdałami będzie miłym wstępem do wigilijnej wieczerzy.
W niektórych regionach Polski na wigilię zamiast barszczu czerwonego podaje się barszcz biały. Lekko kwaskowy, przygotowany na aromatycznym wywarze grzybowym smakuje wyśmienicie i może być alternatywą dla wigilijnej zupy grzybowej. W ten szczególny dzień, jakim jest wigilia Bożego Narodzenia, można przygotować także wigilijny barszcz biały z kozim serem i olejem rydzowym.
A jaki jest Wasz sposób na wigilijny barszcz?
Do barszczu dobierz też odpowiednie dodatki:
Agata