Wiesz co to zero waste? A może nie masz pewności, co dokładnie oznacza ten termin w praktyce i co może mieć wspólnego z gotowaniem? Poniżej wyjaśnimy, jak można gotować smacznie, a przy tym ekologicznie. Co jakiś czas publikowane są dane pokazujące, jak wiele jedzenia marnuje się w Polsce każdego dnia. Tymczasem wiele produktów żywieniowych można wykorzystać w kreatywny sposób. Odrobina pomysłowości wystarczy, żeby z kilku prostych składników przyrządzić coś wyjątkowego. Jeśli ekologia jest dla Ciebie ważna, kulinarny poradnik zero waste na pewno Cię zainteresuje!
Nie ma jednej słusznej definicji mówiącej, co to zero waste. To bardzo szeroka idea, sprowadzająca się do tego, żeby nie marnować zasobów, tylko w pełni wykorzystywać wszystko, co jest dostępne. Choć zerowe straty są w praktyce niemożliwe, należy starać się dawać przedmiotom drugie życie, a nawet pozornie nieprzydatne odpadki wykorzystywać w niekonwencjonalny sposób. Czasem można spotkać się także z terminem no waste, co to znaczy dokładnie to samo, co zero waste.
Chcąc posłużyć się przykładami konkretnych działań wspierających taką koncepcję, można wymienić zbiórki żywności, lokalne wyprzedaże garażowe na których pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy, warsztaty uczące podstawowych napraw albo produkcji różnych przedmiotów. Jeśli znasz odpowiedź na pytanie „zero waste: co to znaczy?”, na pewno nie używasz jednorazowych opakowań i nie kupujesz spontanicznie przedmiotów z wyprzedaży, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Zero waste oznacza bardziej świadomy sposób życia, który wpływa na wiele różnych dziedzin i codziennych nawyków – w tym także dietę i zwyczaje żywieniowe. Jak nie marnować jedzenia? Poniżej znajdziesz wiele inspirujących pomysłów!
Zero waste: co to znaczy - już wiadomo. A jak przekłada się na kulinarne inspiracje? Mówiąc o wykorzystywaniu maksymalnie wszystkich posiadanych produktów, można myśleć dwutorowo. Z jednej strony - warto szukać nieszablonowych pomysłów na wykorzystanie tych części roślin, które pozornie wydają się niepotrzebne. Z drugiej strony - zero waste w kuchni to także tworzenie przepisów, w których można wykorzystać składniki, występujące lodówce w nadmiarze - najczęściej resztki po przygotowaniu innych potraw.
Zacznijmy od inspiracji dotyczących potencjalnych odpadków. Nie musisz od razu ich wyrzucać. To co wydaje się nieprzydatne, w rzeczywistości może mieć praktyczna funkcję. O czym mowa? Da się przygotować na przykład ocet jabłkowy z obierek albo domowe pesto z liści rzodkiewki, marchwi, pietruszki albo kalafiora.
Bardziej spektakularne będą jednak dania obiadowe w duchu zero waste!
Obiad w duchu zero waste to nie tylko właściwy sposób na to, żeby swoimi codziennymi działaniami wspierać ochronę środowiska. Znajomość prostych sposobów na pełnowartościowy posiłek z resztek to także oszczędność czasu. Nawet gdy masz tylko kilka podstawowych produktów, uda Ci się przygotować coś smacznego bez konieczności robienia dodatkowych zakupów.
Co polecamy jako obiad zero waste? Oto sześć świetnych przykładów!
Ragout warzywne – ta prosta potrawa kuchni francuskiej to danie jednogarnkowe, które przygotujesz szybko i bez wysiłku. Składniki kroi się w kostkę i dusi pod przykryciem, żeby wymieszały się smaki wszystkich warzyw i innych dodatków. Przepis jest bardzo uniwersalny, ponieważ w ragout mogą się znaleźć różne jarzyny - cukinia, marchewka, papryka, pomidory, cebula.
Kolorowa zapiekanka makaronowa – do jej przygotowania wystarczy to, czego zazwyczaj jest w każdym domu pod dostatkiem – szynka, parówki, makaron, marchew to najważniejsze składniki. Znakomitym uzupełnieniem, które nadaje smaku w tym przepisie jest mieszanka przypraw Winiary pomysł na zapiekankę makaronową z serem.
Zapiekanka ziemniaczana z szynką – to podobny pomysł, tyle że zamiast makaronu jako głównego składnika, używa się ziemniaków. Sycące, rozgrzewające danie przygotujesz bez większego wysiłku.
Spaghetti z pieczonymi pomidorami – taki przepis warto ugotować, jeśli masz w domu dużą ilość pomidorów, które nie będą nadawać się już do sałatki. Zamiast je wyrzucać, lepiej wykorzystaj do przygotowania aromatycznego sosu.
Faszerowana papryka kaszą kuskus i gotowanym indykiem z sosem pomidorowym – przygotowując taki obiad, za jednym zamachem znajdziesz dobre zastosowanie zarówno dla papryki, jak i mięsa. Dzięki użyciu miodu i jogurtu uzyskasz całkowicie nieszablonowy smak.
Krokiety z farszem z kalafiora – krokiety, podobnie jak inne dania mączne, są świetnym obiadem z długim terminem ważności. Nawet wielokrotnie odgrzewane wciąż będą smakować znakomicie. Zazwyczaj w krokietach występuje farsz mięsny, jednak można także przygotować wersję wege. Dzięki temu przepisowi wykorzystasz naleśniki, które pozostały z poprzedniego obiadu.
To tylko przykładowe dania, które możesz zaserwować. Często wśród potraw przygotowywanych z łatwo dostępnych składników, które zalegają w lodówce wymieniania jest także tarta, na którą każdy może zmodyfikować przepis, dostosowując go do tego, co aktualnie masz pod ręką.
Ekologia to nie tylko zamiana produktów z plastiku na te wykonane z papieru czy z drewna. Odpowiedzialne korzystanie z zasobów, które daje nam planeta, to również mądre gospodarowanie produktami w kuchni. Zamiast wyrzucać pozornie niepotrzebne produkty, można dać im drugie życie, tworząc przy okazji coś naprawdę pysznego!