Od wielu wieków orzechy są ważnym elementem naszej diety. Doceniamy je nie tylko za wspaniały smak, ale także za ogromne wartości odżywcze, które w sobie skrywają. Ze wszystkich bakalii są one bowiem najbardziej wartościowe.
Orzechy, w uwagi na ich zróżnicowanie, stanowią uniwersalny pod względem zastosowania produkt spożywczy. Chętnie wykorzystujemy je jako samodzielną przekąskę, nie rzadziej stają się one także składnikiem przygotowywanych w domowym zaciszu słodkości. Orzechy stanowią składnik wielu domowych ciast, ciasteczek lub orzeźwiających deserów lodowych. Mogą zagościć także na mlecznej piance jednej z ulubionych kaw lub uzupełnić smak czekoladowych pralinek.
Po orzechy sięgamy chętnie także w nieco wytrawnej wersji. Dużą popularnością cieszą się sosy orzechowe, które podkreślą np. smak dań kuchni indyjskiej. Pieczone z orzechami mięsa nabiorą niezwykłego posmaku. Orzeszki ziemne, pistacje czy orzechy laskowe lub nerkowce wielu z nas dodaje do sałatek lub owsianki. Nie sposób pominąć także masła orzechowego, które ma wielu wielbicieli na całym świecie!
To jeden z najpopularniejszych rodzajów orzecha. Mamy wiele przepisów w których orzech włoski – w tartej lub kruszonej postaci – jest podstawą albo jednym z najważniejszych składników. Idealnie się nadaje do przygotowania wielu ciast i przekąsek jak np. tort orzechowy, ciasto orzechowiec, placek z bakaliami czy słodki krokant orzechowy. Te charakterystycznie pofałdowane orzeszki są również częstym dodatkiem do pysznych sałatek jak np. sałatka z awokado i orzechami, albo sałatka z selera naciowego z orzechami.
Ich delikatny smak sprawia, że są chętnie wykorzystywane w kuchni – najczęściej spotkamy je w domowych deserach. Nie każdy jednak wie, że z migdałów wytwarzana jest mąka, z powodzeniem zastępująca pszenną w niektórych dietach. Lekko słodkawy smak sprawia, że po obraniu ze skórki, są popularnym dodatkiem do wypieków, ciasteczek i sałatek. Często też ozdabia się nimi placki (zwłaszcza mazurki) oraz ciasteczka.
Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi, przypominającemu nerkę. Podobnie jak inne rodzaje orzechów, nerkowce należą do bakalii, więc świetnie nadają się jako składnik ciast i wypieków. Doskonale smakują także z niektórymi mięsami oraz w sałatkach np. w znakomitej sałatce z krewetkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanowiły samodzielną i bardzo pożywną przekąskę!
Często są nazywane orzechami szczęścia. Z pistacji można przygotować znakomity blok czekoladowy, do którego można dodać również inne ulubione rodzaje orzechów. Potrzebne składniki to: 500 g mleka w proszku, 250 g masła, szklanka cukru trzcinowego, 0,5 szklanki wody, 6 łyżek ciemnego kakao, 100 g niesolonych pistacji, 100 g suszonej żurawiny oraz cukier wanilinowy (np. aromatyczny Cukier wanilinowy WINIARY).
Wodę z cukrami i masłem podgrzewamy na małym ogniu. Gdy masło się rozpuści, dodajemy kakao, a następnie, cały czas mieszając, wsypujemy stopniowo mleko w proszku. Gdy masa będzie gładka, zestawiamy ją z ognia, dodajemy orzechy z żurawiną. Całą masę wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, a jej wierzch wygładzamy nożem, moczonym w gorącej wodzie. Blok wkładamy do lodówki i czekamy aż stężeje. Podajemy pokrojony w kostkę.
Są to chyba najbardziej lubiane i smaczne rodzaje orzechów. Podobnie jak orzechy włoskie, często są używane do wypieków, ciasteczek, jako składnik musli oraz do chrupania solo. Tarte i kruszone posłużą nam także do dekoracji – np. w formie orzechowej posypki na rogalikach lub kawie.
Nazywane potocznie orzeszkami ziemnymi ponieważ dojrzewają pod ziemią. Botanicznie należą do tej samej grupy roślin co np. fasola i soja. Wytwarzane z nich masło orzechowe jest wielkim przysmakiem zarówno dzieci jak i dorosłych. Fistaszki świetnie pasują do wypieków, sałatek i dań azjatyckich. Ciasta z gęstymi i słodkimi polewami jak np. sernik z karmelem i orzechami, smakują jeszcze lepiej, gdy w skład polewy wchodzą kawałki orzeszków ziemnych.