Amarantus - co to właściwie jest? Wiele osób może się nad tym zastanawiać, biorąc pod uwagę fakt, że ta nazwa przejawia się coraz częściej, szczególnie w kontekście ekologicznego i zdrowego gotowania. Okazuje się, że amarantus to przede wszystkim roślina, która od niepamiętnych czasów znana była przede wszystkim rdzennym mieszkańcom obszarów Ameryki Północnej. Już wtedy, cywilizacja Majów wykorzystywała go do przygotowywania różnorodnych potraw. W czasach wielkich kolonizacji, nasiona amarantusa dotarły również do krajów Europy. Mówiąc prościej, amarantus to pewna odmiana zboża, która posiada jasnobrązowe nasionka, które swoją wielkością przewyższają nasionka maku. W smaku nasionka amarantusa nieco przypominają orzechy, aczkolwiek posmak jest znacznie łagodniejszy. Można powiedzieć, że amarantus jest względnie uniwersalny, a to z kolei daje różnorodne możliwości jego wykorzystania w kuchni.
Jak już zostało wspomniane, amarantus jest względnie uniwersalnym składnikiem, a to z kolei sprawia, że znajduje on szereg kuchennych zastosowań. Przepisy z amarantusem stają się jednak coraz popularniejsze, gdyż mogą zachwycać oryginalnym smakiem, a także wspaniale urozmaicają codzienny jadłospis.
Odpowiednio ugotowane nasiona amarantusa można wykorzystać jako smaczny i zdrowy zamiennik mięsa. Blendując je na jednolitą masę, świetnie sprawdzą się np. celem przygotowania kotletów. Można z nich także przygotować pożywną zupę-krem.
Gotowane nasiona amarantusa można wykorzystać także jako urozmaicenie sosów np. do ryżu lub do różnorodnych mięs. Nasionka amarantusa świetnie zagęszczą sosy, a także nadadzą im wyjątkowo kremową konsystencję.
Osoby stawiające na zdrowy i zbilansowany jadłospis, mogą także wykorzystać nasiona amarantusa jako dodatek śniadaniowy. Świetnie skomponuje się on z jogurtami naturalnymi, owocowymi, a także z owsianymi płatkami śniadaniowymi. Można z ich wykorzystaniem przygotować także pożywne smoothies lub zupy mleczne.
Warto zauważyć, że w sklepach dostępna jest także mączka amarantusowa, a także płatki z amarantusa. Pierwszy produkt świetnie sprawdzi się jako zamiennik klasycznej, białej mąki, zaś drugi, można śmiało wykorzystać jako dodatek do zup mlecznych dla dzieci.
By móc przygotowywać wyśmienite dania z tej wyjątkowej rośliny, warto dowiedzieć się jak gotować amarantus? Okazuje się, że nie jest to wyjątkowo trudne. W garczku wystarczy zagotować wodę, a w międzyczasie należy dokładnie wypłukać nasiona amarantusa. Nasionka wsypujemy prosto do wrzącej wody, a następnie nieco zmniejszamy temperaturę. Amarantus gotujemy przez około 15- 20 minut - koniecznie pod przykryciem. W momencie, kiedy nasiona staną się miękkie i wchłoną wodę można dodatkowo zmniejszyć płomień, by odparować resztkę wody z amarantusa. W takiej postaci możemy go dodawać do dań lub poddawać dalszej obróbce.