Najprościej rzecz ujmując, aquafaba to woda z ciecierzycy. Powstaje podczas gotowania strączków. Możesz także ją spotkać, kupując gotową ciecierzycę z puszki lub w słoiku. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego, w którym "aqua" oznacza wodę, a "faba" - fasolę. Choć już nie musisz sobie zadawać pytania "aquafaba co to", to nadal nie wydaje Ci się, że jest to coś, na co warto zwrócić uwagę? Musisz wiedzieć, że ma ona właściwości, które pozwalają na przygotowanie wielu smakowitych dań, w tym słodyczy!
Aquafaba ma właściwości spieniające. Ubijając ją, można bardzo łatwo otrzymać sztywną pianę, która swoją konsystencją do złudzenia przypomina białko jaja kurzego. Choć oczywiście nie ma identycznego składu, to w wielu przypadkach może ją imitować. Dzięki temu, że aquafaba ma zdolność do utrzymywania się w formie puszystej piany, często dodawana jest do wypieków, np. w kuchni wegańskiej lub w przypadku alergii na białko jaja kurzego.
Ponadto aquafaba jest także świetnym emulgatorem. To oznacza, że ma zdolność do wiązania składników, które zwykle trudno jest ze sobą połączyć, np. woda i olej. Z tego względu jest używana w przepisach, które wymagają uzyskania jednolitej, stabilnej konsystencji.
Aquafabę używa się jako substytut białka jaja kurzego. Przede wszystkim może zastąpić ubite białka, z których robi się bezę lub dodaje do kremów. Nawet podczas obróbki termicznej zachowuje swoje właściwości, dlatego można ją piec, a także przechowywać w lodówce. Ponadto aquafaba zamiast jajka idealnie sprawdza się w przypadku majonezu. Dzięki niej można zrobić go bez wykorzystania żadnych składników odzwierzęcych.
Wykorzystując aquafabę w swojej kuchni, możesz zrobić wiele potraw w wersji wegańskiej. Dzięki niej przyrządzisz m.in.:
Oto dwa proste przepisy, które pozwolą Ci w łatwy sposób wprowadzić aquafabę do swojego jadłospisu.
Bezę z aquafaby przygotujesz w ten sam sposób jak bezę z białek jaja. Będziesz potrzebować:
Wodę z ciecierzycy ubij mikserem, wykorzystując najwyższe obroty (może trwać to kilka minut dłużej niż w przypadku białek jaj). Następnie do ubitej aquafaby dodaj cukier puder i całość dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną masę wyłóż na blaszkę do pieczenia pokrytą papierem. Do tego celu najlepiej użyć rękawa cukierniczego. Rozgrzej piekarnik do temperatury 110 stopni. Piecz bezę przez około 90-100 minut. Po upieczeniu pozostaw do ostygnięcia lub przechowuj w suchym miejscu.
Z aquafaby z łatwością przygotujesz także majonez! Oto niezbędne składniki:
Wszystkie składniki (oprócz oleju słonecznikowego) przełóż do wysokiego naczynia lub miksera i ubijaj przez ok. 2-3 minuty. Następnie dodaj olej, ciągle ubijając. Rób to tak długo, aż masa wyraźnie zgęstnieje. Gotowy majonez przełóż do szklanego opakowania i przechowuj w lodówce. Możesz to robić nawet do 10 dni.