Dla większości Polaków sajgonki stanowią prawdopodobnie najbardziej popularne skojarzenie związane z kuchnią dalekowschodnią, zwłaszcza wietnamską. Ich przygotowanie to również najczęstszy sposób, by wykorzystać papier ryżowy. Istnieje wiele metod przygotowania sajgonek. Farsz zawinięty w papier ryżowy najczęściej opiera się na mięsie, dlatego bardzo popularne są sajgonki z mięsem mielonym. Jednocześnie występują wersje wegetariańskie i wegańskie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w ich wnętrzu tofu lub nadzienie wyłącznie warzywne.
Zazwyczaj sajgonki smażymy na w głębokim tłuszczu. W bardziej tradycyjnej wersji wykorzystuje się surowy farsz, który dopiero po usmażeniu jest gotowy do jedzenia. Można go jednak przygotować wcześniej i dopiero po obróbce termicznej zawinąć w papier ryżowy. Wówczas proces przygotowywania będzie krótszy. Smażenie sprawia, że sajgonki stają się chrupiące, dokładnie jak w większości wietnamskich restauracji. Jednak osoby, które nie przepadają za tłustymi potrawami mają do dyspozycji również wersję pieczoną w piekarniku.
Spring Rolls możemy uznać za jedną z wersji sajgonek, choć w języku polskim termin 'sajgonki' zwykle zarezerwowany jest dla smażonych przekąsek. Spring Rolls to roladki, które nie podlegają obróbce termicznej, a w ich wnętrzu znajduje się świeży farsz, złożony z dużej ilości warzyw. Tradycyjna kuchnia wietnamska, w odróżnieniu od jej wariancji najczęściej spotykanych w Polsce, charakteryzuje się obfitym wykorzystaniem ziół, szczególnie kolendry, za którą w naszym kraju nie wszyscy przepadają. Oprócz warzyw w Spring Rolls najczęściej spotkamy owoce morza.
Wiosenne roladki spring rolls z papieru ryżowego zaliczają się do najciekawszych przepisów. W ich wnętrzu znajdują się pieczone krewetki, a poza nimi wyłącznie świeże warzywa – marchew, zielony ogórek, sałata rzymska, a także awokado. Aby dochować wietnamskiej tradycji, warto umieścić we wnętrzu roladek odrobinę kolendry, a gotowe roladki skropić sokiem z limonki.
Jeśli po czasie znudzą nam się roladki, pamiętajmy, że z papieru ryżowego może powstać również sakiewka. W kwestii przygotowania sakiewek panuje spora dowolność. Możemy bowiem zdecydować się na surowy lub poddany obróbce termicznej farsz. Ze względu na swoją konstrukcję sakiewka nie powinna być raczej podsmażana. W kwestii farszu panuje zupełna dowolność. Mięso, ryby, owoce morza, świeże lub podsmażone z egzotycznymi przyprawami warzywa – to wszystko sprawdzi się jako nadzienie.
Aby sajgonki, Roladki i sakiewki smakowały jeszcze lepiej, warto przygotować smakowity sos. Dotyczy to zwłaszcza Spring Rolls, które charakteryzują się zazwyczaj mniej wyrazistym smakiem. Ciekawy sos uzyskamy na przykład mieszając rozcieńczone mleko z sokiem z cytryny, Majonezem Delikatnym WINIARY oraz ulubionymi przyprawami, na przykład solą, pieprzem i ostrą papryką.
Które azjatycka przekąska zagości wkrótce w twoim domu?