Choć świąteczna babka kojarzy nam się najczęściej z jasnym, okrągłym wypiekiem, o śmietankowym lub lekko cytrynowym smaku, to ciasto ucierane ma także tę właściwość, że świetnie komponuje się z różnymi, niekoniecznie klasycznymi, dodatkami. Na pewno zaskakującą odmianą powszechnie znanego wypieku będzie babka z dodatkiem całych ziarenek maku. Wnętrze takiego wypieku prezentuje się bardzo efektownie – jasnożółte ciasto upstrzone jest mnóstwem ciemnych kropeczek. A jak smakuje babka piegus? Jest słodka, waniliowo-śmietankowa i po prostu wyborna. Warto ją przygotować nie tylko na Wielkanoc, ale także w tygodniu, do filiżanki aromatycznej kawy lub odprężającej herbaty.
Wielkanoc to święto przepełnione radosnymi kolorami – żółtym, jasnozielonym, błękitnym… Równie dobrze i babka ucierana może zaskoczyć gości różnorodnością odcieni. Przygotowane ciasto możemy podzielić na kilka części i do każdej z nich dodać składnik, który wpłynie nie tylko na zmianę koloru, lecz także smaku. Warto podzielić utarte ciasto na klasyczne (żółte), z dodatkiem maku (w kropki), oraz prawdziwej gorzkiej czekolady (ciemnobrązowe), tworząc efektowne i wyraziste w smaku ciasto. Można także przygotować warstwę w delikatnym odcieniu różu, dodając do masy nieco soku lub kisielu wiśniowego. Każdą masę powoli wlewamy do formy, uważając, by wszystkie za bardzo się nie zmieszały. Gotowe ciasto pokrywamy grubą warstwą lukru. Po upieczeniu i podzieleniu na części, każdy kawałek babki trójkolorowej będzie się wyróżniał nie tylko wspaniałym smakiem i aromatem, lecz także absolutnie unikalnym wzorem.
Podsmażone kawałki boczku, cebulki i pieczarek w pysznym, drożdżowym cieście – to pomysł na fantastyczną babkę wytrawną, obok której nikt nie będzie w stanie przejść obojętnie. Wszystkie składniki można rozsmarować na cieście drożdżowym, a później zrolować i pozostawić do wyrośnięcia, wtedy po upieczeniu wewnątrz ciasta utworzą się apetyczne, niemal równoległe pasy mięsa i dodatków. Do wytrawnej babki świetnie pasuje także farsz z kurek, szpinaku i sera lub szynki i oliwek. Gotowe ciasto w wersji „na ostro” najlepiej podawać jeszcze ciepłe i udekorowane jedynie grubo posiekanym szczypiorem.
Wielbiciele kawy na pewno docenią ten wyjątkowy przysmak. Klasyczne ucierane ciasto o delikatnym zapachu wanilii i masła, po dodaniu szklanki mocnej kawy, nabiera zupełnie innego, zaskakującego charakteru. Smak babki kawowej można wzbogacić, dodając do ciasta drobno posiekane orzechy i migdały bez skórki. Jeśli podczas mieszania masy dorzucimy trochę mielonego cynamonu, miodu oraz przyprawy korzennej, otrzymamy pyszną babkę kawowo-piernikową. Gotowy wypiek wystarczy przed podaniem udekorować czekoladową polewą z dodatkiem likieru i oprószyć zmielonymi orzechami albo wiórkami kokosowymi.
Galaretka to przysmak uwielbiany zarówno przez małych, jak i dużych wielbicieli słodkich deserów. Jeśli w przedświątecznym zamieszaniu uda nam się wygospodarować troszeczkę czasu, warto przygotować wielowarstwową babkę z różnokolorowych galaretek. Aby poszczególne odcienie się nie mieszały, przekładamy je wąską warstwą galaretki zmieszanej z odrobiną mleka zagęszczonego. Przyrządzenie tego wyjątkowego deseru jest nieco czasochłonne, ponieważ po wylaniu każdej warstwy trzeba odczekać, aż całkowicie stężeje, zanim dodamy kolejną porcję galaretki, ale warte zachodu. Goście na pewno będą zaskoczeni oryginalną babką bez ciasta, a dzieci i wielbiciele galaretek – zachwyceni.