Bardowanie mięsa to jedna z technik, które mają sprawić, że pieczeń będzie miała lepsze walory smakowe. Dziś to trochę zapomniana sztuka, ponieważ potrawy najczęściej przed smażeniem i pieczeniem się marynuje. Jednak przed laty bardowanie mięsa, zwłaszcza dziczyzny, odgrywało istotną rolę w tradycyjnej, staropolskiej kuchni. Na czym to polega i jakie daje korzyści? Warto sprawdzić, jeśli szukasz kulinarnych inspiracji i nieszablonowych pomysłów na wyszukane posiłki!
Bardowanie podczas przygotowywania mięsa ma poprawić jego smak i sprawić, że obiad będzie bardziej soczysty. Zmieni także aromat pieczeni na bardziej różnorodny. Technika polega na owinięciu mięsa kawałkami zwierzęcego tłuszczu. Plastry powinny szczelnie pokrywać potrawę, mogą także być wciśnięte w niewielkie nacięcia.
Co będzie potrzebne do bardowania mięsa? Rolę tłuszczu może spełnić słonina, boczek lub ewentualnie delikatniejsze dojrzewające wędliny jak pancetta czy prosciutto. Żeby plastry lepiej przylegały do powierzchni mięsa można dodatkowo przytwierdzić je za pomocą wykałaczek.
Obecnie używana nazwa wywodzi się z języka angielskiego, w którym bardowanie to po prostu "barding".
Bardowanie przynosi wiele korzyści:
Najlepsze rezultaty przynosi bardowanie chudego mięsa. Chodzi o kurczaka, indyka, cielęcinę a także bardziej wyszukane specjały, jak kaczka, sarnina czy mięso z jelenia. Szczególne korzyści przyniesie w przypadku zastosowania w przepisach, gdzie niezbędna jest długa obróbka termiczna. A im dłużej mięso jest w piekarniku, tym większa szansa, że bez bardowania po wyciągnięciu będzie zbyt suche.
Bardowaniu mięsa mogą towarzyszyć także inne techniki zmierzające do tego, żeby poprawić jego smak. Dlatego oprócz owinięcia pieczeni szczelnie boczkiem czy słoniną, można także posypać je przyprawami.
Warto spróbować bardowania, jeśli uważasz, że pieczeń, którą zazwyczaj przygotowujesz, jest zbyt sucha. Zastosowanie tej tradycyjnej metody polegającej na owijaniu potrawy kawałkami tłuszczu możne znacząco poprawić smak, a dodatkowo sprawić, że danie będzie się efektownie prezentować na talerzu. Początkowo ten sposób na pyszne mięso znany był tylko na dworach szlacheckich, gdzie bardowano upolowane jelenie, sarny i dzikie ptactwo. Obecnie można stosować ten trik do wielu innych rodzajów mięs, osiągając dzięki temu idealną sprężystość i konsystencję.