W przypadku bezy francuskiej, najważniejszym etapem przygotowania było ubicie białek z cukrem na sztywną pianę. Jednak w przypadku włoskiego odpowiednika tego deseru nie będzie to wystarczające. Można śmiało zauważyć, że to właśnie sposób przygotowania odróżnia od siebie obie bezy. W przypadku deseru ze słonecznej Italii kluczowym składnikiem okazuje się być dodatek gorącego syropu cukrowego. Co więcej, beza po włosku nie wymaga pieczenia. To dodatek gorącego syropu zaparza jajka do takiego stopnia, że są one gotowe do spożycia.
Beza włoska - jak zrobić? To pytanie może pojawić się w głowie wielu miłośników tego słodkiego deseru. Na szczęście, samo przygotowanie tego smakołyku nie będzie zbyt skomplikowane. Zanim jednak zabierzemy się z ubijanie białek, musimy skompletować niezbędne składniki. Potrzebne nam będą między innymi:
Jak więc widać, beza po włosku nie należy do najbardziej wymagających dań. Jej przygotowanie nie powinno być dla nikogo z nas większym problemem!
Beza włoska i przepis na ten deser wymaga od nas nieco dokładności. Tak naprawdę, kluczem do sukcesu jest oddzielenie białek od żółtek. Musimy zrobić to w sposób jak najbardziej precyzyjny, gdyż w przeciwnym razie nie uda się nam ubić puszystej piany. Warto również pamiętać o tym, że jajka muszą mieć temperaturę pokojową, więc warto wyjąć je z lodówki co najmniej godzinę przed przygotowaniem bezy.
Przygotowanie bezy po włosku może nam zająć dłuższą chwilę. Wbrew pozorom, nie musimy tego procesu rozpoczynać od ubijania białek. Najlepiej będzie, jeśli na początku zajmiemy się przygotowaniem gorącego syropu cukrowego. Wówczas musimy:
Kiedy gorący syrop cukrowy zacznie "bulgotać", możemy zająć się ubijaniem białek. Pamiętajmy jednak, by cały czas obserwować stan syropu - szczególnie jeśli w dalszym ciągu się on gotuje. Nie możemy doprowadzić do jego zbrązowienia. Dla pewności, możemy kontrolować go przy pomocy termometru kuchennego - syrop powinien mieć temperaturę około 120 stopni Celsjusza. Następnie wąskim strumieniem, powoli przelewamy syrop do białek, cały czas je ubijając. W momencie, kiedy całość przestygnie, możemy zabrać się za formowanie bezy po włosku.
Beza włoska nie wymaga dodatkowego pieczenia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej nieco urozmaicić. Jeśli posiadamy palnik cukierniczy, wówczas po uformowaniu bezy możemy ją delikatnie opalić. Wówczas zyska sobie brązowy i apetyczny kolor. Tak przygotowana bezę włoską można spożywać samodzielnie bądź wykorzystać ją do zdobienia ciast i tart.