Wytwarzanie tego wyjątkowego przysmaku w Wielkopolsce ma tradycję sięgającą XVII wieku. Tradycyjna biała kiełbasa wyrabiana jest z surowego mięsa wieprzowego, średnio rozdrobnionego i z dodatkiem aromatycznych przypraw (czosnek, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie). Wyrobioną masę umieszcza się w naturalnym jelicie wieprzowym. Prawdziwa biała kiełbasa po ugotowaniu powinna nabrać szarego koloru. Jeśli zrobi się różowa, oznacza to, że dodano do niej sól peklującą oraz środki konserwujące.
Do dzisiaj wiele gospodyń domowych samodzielnie wyrabia białe kiełbasy, które później przyrządzane są na różne sposoby – gotowane, grillowane lub pieczone. Warto pamiętać, iż jest to produkt bardzo nietrwały i o krótkiej przydatności do spożycia, ponieważ w całości składa się z surowego mięsa. Dlatego też po zakupie lub wyrobieniu białej kiełbasy, najlepiej w ciągu dwóch dni, przygotować z niej zaplanowaną potrawę.
Dzięki aromatycznym przyprawom biała kiełbasa jest wyjątkowo smaczna zaraz po ugotowaniu i z dodatkiem ostrego, mielonego chrzanu. Wędlina ta doskonale znosi także inne metody obróbki termicznej, od gotowania na parze, poprzez duszenie, aż do grillowania. Biała kiełbasa świetnie smakuje zapieczona z kawałkami jabłek i piórkami cebuli. Wszystkie te składniki doskonale połączy marynata z gotowanego piwa z dodatkiem musztardy i miodu. Podczas pieczenia kiełbasa, cebula i jabłka wchłoną wilgoć z marynaty i utworzą wyjątkowy sos, którym można polać potrawę po przełożeniu na talerze.
Doskonałą potrawą zarówno na wielkanocny stół, jak i niedzielny obiad jest kiełbasa zapiekana z warzywami. Wraz z pokrojonymi na kawałki ziemniakami, ćwiartkami cebuli oraz grubymi plastrami marchewki biała kiełbasa stworzy pyszne danie, które można przygotować w szybki i prosty sposób. Smak potrawy doskonale podkreśli odrobina tymianku lub majeranku. Przed włożeniem surowej białej kiełbasy do piekarnik, warto ją lekko ponakłuwać wykałaczką, dzięki czemu jej skórka nie popęka pod wpływem wysokiej temperatury.
Jak wiadomo biała kiełbasa i ostry tarty chrzan to duet idealny. Kiełbasa zapiekana w aromatycznym sosie chrzanowym może stać się prawdziwym hitem podczas wielkanocnej uczty. A jak przygotować to pyszne danie? Bardzo prosto. Przygotowany sos chrzanowy wystarczy wylać na dno naczynia żaroodpornego i ułożyć na nim nakłute surowe kiełbasy. Danie zapiekamy około 45 minut lub do zarumienienia się skórki mięsa. Przygotowana w ten sposób potrawa znakomicie smakuje zarówno na gorąco, jak i na zimno, z dodatkiem świeżego, chrupiącego pieczywa.
Kilka sztuk białej kiełbasy zapieczonej na warstwie wyrazistej kapusty kiszonej – to potrawa doskonale sycąca i rozgrzewająca, wprost idealna na świąteczną ucztę. Przed włożeniem do piekarnika, kapustę warto poddusić na patelni, by nabrała miękkości. Można do niej dodać startą marchew, podsmażoną cebulę, liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego, a wtedy po tym, jak zmięknie, nabierze niepowtarzalnego, wyrazistego smaku. Jeżeli nie przepadamy za zbyt kwaśną kapustą, można ją wypłukać przed duszeniem. Przygotowując to pyszne danie, warto podsmażyć, a potem lekko ponacinać skórkę białej kiełbasy. To wyraziste i wyjątkowe danie, dzięki aromatycznej kiszonej kapuście, podajemy z ziemniakami z wody lub kilkoma kromkami świeżego pieczywa.