Istnieje wiele rodzajów bułki tartej. Może się ona różnić od siebie w zależności od sposobu wykonania oraz składników, z jakich została zrobiona. W polskiej kuchni wykorzystuje się jednak trzy najbardziej popularne postaci tego produktu. Są to:
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić bułkę tartą z bułki lub chleba pszennego, to jest to wyjątkowo proste. Wystarczy jedynie wziąć suche pieczywo, a następnie je rozdrobnić. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej wykorzystać do tego celu robota kuchennego lub blender wysokoobrotowy, ponieważ te urządzenia łatwo zmiażdżą nawet najbardziej suchą bułkę czy chleb. Jeśli jednak nie ma ich w Twojej kuchni, wciąż nic straconego. Bułkę tartą możesz także przygotować za pomocą tarki kuchennej. W tym celu zetrzyj pieczywo na najmniejszych oczkach. Alternatywą może być także wałek. Włóż suchy chleb do woreczka, szczelnie go zamknij, a następnie rozgnieć z użyciem wałka. Bułka tarta gotowa! Przechowują ją w szklanym słoiku lub pojemniku z przykrywką. Zadbaj o to, aby znajdowała się w suchym i ciemnym miejscu.
Ciekawy smak bułki tartej możesz także uzyskać, jeśli wcześniej poddasz pieczywo obróbce termicznej. Będzie ona miała także ciemniejszy, wyrazisty kolor. Jak zrobić bułkę tartą z chleba za pomocą piekarnika? Jeśli masz w swoim domu czerstwe kromki, rozłóż je równomiernie na blaszce. Następnie całość włóż do piekarnika rozgrzanego do 150°C. Piecz do momentu, aż chleb uzyska złocisty kolor. Zazwyczaj wystarczy ok. 25 minut. Z tak przygotowanym pieczywem postępuj jak powyżej.
A może zastanawiasz się, jak zrobić bułkę tartą na patelni? To doskonały przysmak, którym możesz ozdobić niejedno warzywo, np. kalafiora. Aby ją wykonać, będziesz potrzebować trzech łyżek bułki tartej i 1/3 kostki masła. W pierwszej kolejności rozpuść masło w rondelku. Następnie zmniejsz ogień i dodaj bułkę tartą, cały czas mieszając. Gotuj całość aż do uzyskania złotego koloru (nie zapominaj o mieszaniu, ponieważ w przeciwnym razie bułka bardzo łatwo się przypali). Do smaku możesz także dodać soli i pieprzu. I gotowe! Teraz już wiesz, jak zrobić bułkę tartą na maśle w prosty, ale smakowity sposób.
Bułka tarta ma ogrom zastosowań. Połączona z masłem będzie świetnym dodatkiem do warzyw (np. kalafiora czy brokułu) oraz pierogów. Świetnie komponuje się przede wszystkim z ruskimi. Sama jednak bułka tarta jest także elementem wielu dań jako składnik. Możesz ją wykorzystać do panierowania mięs, tofu czy plastrów warzyw. Nada się także do zagęszczania. Jeśli tworzysz nadzienie lub sos, który wyjątkowo wyszedł za rzadki, bułka tarta w szybki i łatwy sposób naprawi Twoje danie. Ale to wciąż nie wszystko, ponieważ ten niepozorny składnik znajduje także zastosowanie w branży cukierniczej. Warto nią posypać foremkę, w której będziesz piec ciasto, aby zapobiec jego przywarciu.