Przyozdabianie dań jest stosowane od bardzo dawna, gdyż atrakcyjnie podany posiłek, ozdobiony dodatkowo fantazyjnie skrojonymi warzywami, swoim niecodziennym wyglądem przyciąga wzrok i pobudza apetyt. Chęć dekorowania potraw najczęściej widać w przypadku wypieków a zwłaszcza tortów przygotowywanych na specjalne okazje. Jednak coraz częściej staramy się podać w oryginalny sposób również inne dania – sałatki, mięsa czy nawet kanapki.
Carving, czyli sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach, wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Pierwsze wzmianki o artystycznym wycinaniu, pochodzą z okresu panowania dynastii Tang (VII-X w.), kiedy to zapierające dech jadalne rzeźby uświetniały eleganckie przyjęcia na dworze cesarskim. Kilka wieków później carving trafił do Tajlandii, gdzie szybko zyskał ogromną popularność. W obecnych czasach ta metoda dekoracyjna uznawana jest za element dziedzictwa narodowego, a tajlandzkie dzieci uczą się fantazyjnego wycinania w ramach zajęć szkolnych.
Choć oficjalnie carving jest rzeźbieniem, to jednak często z tym pojęciem wiąże się także nacinanie skórek warzyw czy owoców, wycinanie wzorów, albo skrojenie różnych gatunków i połączenie ich w nową, oryginalną i apetycznie wyglądającą całość.
Julienne to technika krojenia warzyw na identyczne cienkie słupki najczęściej o długości 5 cm i szerokości 2 mm. W ten sposób przygotowuje się głównie warzywa twarde np. marchew, buraki, seler, chociaż można też skroić w ten sposób paprykę, ziemniaki lub pozbawionego części nasiennej ogórka. Jarzyny kroi się bardzo ostrym nożem, uważając na palce. Bezpieczniejszym sposobem jest użycie specjalnych ostrzy lub obieraczek, znacznie przyśpieszających przygotowanie cieniutkich paseczków. Warzywa julienne bardzo dobrze nadają się do przygotowania kolorowych surówek, sałatek a także klasycznych dań azjatyckich.
Osobną sztuką polegającą na przybraniu i dekorowaniu potraw oraz naczyń na których są podane, jest garnirowanie. Zazwyczaj do dań słonych używane są jarzyny, a do słodkich oraz napojów – wymyślnie skrojone owoce lub ich skórki. Najprostszą formą garnirowania jest np. udekorowanie sałatki świeżymi listkami pietruszki albo drinka, plasterkiem cytryny, nabitej na brzeg szklanki. Proste ozdoby z warzyw, idealne do przystrojenia sałatek czy deski wędlin to rzodkiewkowe kwiaty, różyczki z cienkich plasterków ogórka oraz małe gwiazdki, wycięte z korzenia marchewki.
Jak zrobić dekoracje z warzyw i owoców? Nasz stół możemy przystroić na kilka sposobów – krojąc składniki dań w nietypowy sposób, stosując ozdoby z warzyw umieszczone na potrawach, a także poprzez udekorowanie samego stołu wyrzeźbionymi wzorami na owocach lub warzywach. Wiele kształtów możemy wyciąć za pomocą posiadanych w domu noży i innych zwykłych akcesoriów kuchennych (tarka, obieraczka do jarzyn, nożyczki). Jednak wycinanie spiralnych wzorów, otworów czy nierównych wgłębień znacznie ułatwią specjalne narzędzia do carvingu, dzięki którym w krótkim czasie sami wyczarujemy prawdziwe, jadalne cuda.
Zastanawiając się, jak zrobić dekoracje z warzyw, warto sięgnąć po różnorodne akcesoria. Szczególnie przydatne mogą okazać się przyrządy do robienia spirali z warzyw. Dzięki temu prostemu narzędziu w kilka chwil przygotujemy np. spiralne chipsy z ziemniaka albo pyszne tagiatelle z cukinii. Z kolei za pomocą wykrawacza kulistego będziemy mogli wydrążyć malutkie kulki w miąższach owoców (np. arbuza), zamieniając w ten sposób prostą sałatkę owocową w prawdziwe dzieło sztuki. Nożem do cytrusów w kilka chwil wyczarujemy piękne, ozdobne piórka z cieniutkiej skórki limonki, a krojąc ogórka czy marchewkę nożem falistym, stworzymy wymyślne warzywne krateczki, którym nie oprze się nawet największy niejadek.
Ozdoby z warzyw z pewnością sprawią, że serwowane przez nas dania zaskoczą domowników. Wystarczy chwila wprawy i odrobina kreatywności!