Chleb jest bardzo ważnym elementem świątecznego stołu. Pasuje do większości potraw serwowanych w tym szczególnym okresie, dlatego też warto przygotować większą ilość i najlepiej różne rodzaje pieczywa. W wielu domach, tuż przed świętami, wypieka się niewielki chlebek, który trafia do koszyczka wielkanocnego. Zazwyczaj jest przygotowywany z mieszanki mąki pszennej i żytniej, a dzięki dodaniu dojrzałego zakwasu po upieczeniu nabiera wyjątkowego smaku. Jakie inne rodzaje pieczywa możemy przygotować w czasie przedświątecznego zamieszania? Które chleby lub bułki będą najlepiej pasowały do wielkanocnych potraw?
Żurek to potrawa, która tradycyjnie już rozpoczyna świąteczną ucztę. Gęsty, aromatyczny i z dużą ilością kiełbasy oraz jajek, zazwyczaj jest serwowany w miseczkach lub na głębokich talerzach. Tymczasem smakuje i prezentuje się jeszcze lepiej, gdy zamiast w zwyczajnym naczyniu, podamy go w specjalnych chlebkach z wydrążonym środkiem. Takie pieczywo jest przygotowywane z mąki pszennej, najlepiej typu 480 lub 550, dzięki czemu po upieczeniu powstanie na nim gruba, chrupiąca skórka. Podczas formowania kulistych chlebków, należy pamiętać o przyklejeniu trzymadełek z ciasta, dzięki którym będzie można podnosić górną część pieczywa (jak pokrywkę). Upieczony i wydrążony chleb warto wysmarować białkiem, a następnie zapiec jeszcze przez 10-15 minut. Wtedy wypieki jeszcze dłużej będą mogły utrzymać wewnątrz gorący i płynny żurek.
Jeśli przygotowujemy zakwas do żuru, warto go także wykorzystać do upieczenia chleba. Aby pieczywo wyszło miękkie i wilgotne, do jego wyrobienia najlepiej użyć mąki żytniej typu 700 lub razowej. Chleb na zakwasie bez drożdży wyrasta dość długo, bo około 4-5 godzin, dlatego warto przystąpić do pracy rano albo we wczesnych godzinach popołudniowych. Aby urozmaicić kwaskowaty smak żytniego chleba, można do niego dodać kminek, pestki dyni, lub garść nasion słonecznika. Pieczywo żytnie na zakwasie najdłużej ze wszystkich wypieków zachowuje świeżość (nawet do 10 dni), dlatego można go przygotować nawet tydzień przed świętami. Gotowe bochenki przechowujemy w chlebaku lub owinięte lnianą ściereczką.
Idealnym pieczywem do wielkanocnego koszyczka oraz na świąteczne śniadanie są niewielkie drożdżowe bułeczki posypane ziarnami. Można je przygotować z mąki pszennej i pełnoziarnistej orkiszowej, dzięki czemu będą chrupiące zewnątrz i delikatne w środku. Przed pieczeniem każdą bułeczkę można posmarować wodą lub rozmieszanym białkiem i obtoczyć w ziarnach słonecznika, sezamu, dyni albo czarnuszki. Takie bułeczki można odświeżyć tuż przed świątecznym śniadaniem poprzez włożenie ich na 2-3 minuty do rozgrzanego piekarnika.
Pochodząca z kuchni żydowskiej chałka to najczęściej lekko słodki wypiek drożdżowy, choć przygotowuje się go także w wersji wytrawnej. Dzięki użyciu mąki pszennej najwyższej jakości oraz świeżych drożdży i ciepłego mleka, jest puszysta, mięciutka i niezwykle aromatyczna. Chałkę najczęściej zaplata się w charakterystyczny warkocz, a jej wierzch posypuje kruszonką lub płatkami migdałowymi. Gotowy wypiek najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, który chroni delikatne ciasto przed wysuszeniem i nabraniem aromatów innych potraw. Świeżą chałkę można rwać na kawałki lub kroić w grube pajdy. Gdy chlebek zacznie czerstwieć, wówczas warto pokroić go w kromki, obtoczyć w jajku i obsmażyć na maśle, tworząc aromatyczne grzanki.