Przepis na ciasto półfrancuskie jest stosunkowo prosty, jednak wykonanie poszczególnych czynności zajmuje dosyć dużo czasu. Przygotowanie go można podzielić na dwa etapy - wieczorem połączyć ze sobą składniki, wkładając ciasto na noc do lodówki. Rano natomiast można je wałkować, wycinać, nadziewać i finalnie upiec.
Składniki:
W misce przygotowujemy rozczyn: świeże drożdże kruszymy, dodajemy 2 łyżki cukru, 3 łyżki mąki oraz 100 ml ciepłego mleka. Rozcieramy drożdże z resztą składników, a następnie miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. W międzyczasie przygotowujemy pozostałą część ciasta: jajka ucieramy z resztą cukru, a do osobnej miski wsypujemy mąkę i sól. Wlewamy ciepłe mleko, puch z jajek, roztopione masło oraz rozczyn (powinien odstać około 20-30 minut). Ciasto wyrabiamy na gładką masę, po czym odstawiamy na około pół godziny. Po tym czasie umieszczamy je na stolnicy obsypanej mąką. 300 g zimnego masła ścieramy na tarce.
Gotowe ciasto rozwałkowujemy na kształt prostokąta lub koła. Na 2/3 umieszczamy starte masło. 1/3 ciasta bez masła nakładamy na połowę ciasta z masłem. Część wolną z wyłożonym masłem zakładamy do środka, uciskając dłońmi. Całość ponownie rozwałkowujemy na mniejszy prostokąt, powtarzamy czynność przekładania go. Złożone umieszczamy w misce i odstawiamy do lodówki na 30 minut. Czynność wałkowania, zwijania i chłodzenia powtarzamy jeszcze 2 razy. Następnie, po wyjęciu ciasta z lodówki, dzielimy je na dwie części. Będziemy pracować na jednej, druga natomiast powinna się chłodzić. Rozwałkowujemy ciasto, a następnie wycinamy z niego podłużne trójkąty. Z przepisu wychodzi około 26 trójkątów, a więc 26 porcji. Ciasto możemy nadziewać zarówno masą słodką, jak i przygotowaną na słono.
Ciasto pieczemy w 180 stopniach, na środkowej półce piekarnika. Najlepiej wybrać opcję pieczenia "góra-dół". Wypiek powinien być gotowy po około 20 minutach - ważne, aby ciasto lekko zarumieniło się od góry.
Ciasto półfrancuskie drożdżowe można podawać zarówno na słodko, jak i na słono. Jeśli decydujemy się na drugą opcję, warto wykorzystać cukier jedynie do przygotowania rozczynu, natomiast w pozostałej części przepisu całkowicie go pominąć. Ciasto półfrancuskie na słodko doskonale smakuje z:
Natomiast w wersji na słodko możemy podawać je z:
Przepisy można też modyfikować według potrzeb. Dodając do niego śmietanę, uzyskamy ciasto francuskie śmietanowe, natomiast siekając masło z dodatkiem mąki, jajek oraz białego sera uzyskamy ciasto półfrancuskie serowe. Warto jednak bazować na przepisie podstawowym, który stanowi punkt wyjścia do pieczenia różnego rodzaju przekąsek.