Co można kisić na zimę? Chyba najbardziej popularną wersją przetworów z papryki jest marynowanie w zalewie octowej. Wystarczy przygotować zalewę według proporcji – szklanka octu 10% na cztery szklanki wody (mocniejsza) lub szklanka octu na pięć szklanek wody (wersja bardziej delikatna). Do wyparzonych słoików wrzucamy pokrojoną paprykę, poszatkowaną cebulę, ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty i gorczycę białą.
Chcąc przygotować kilka słoików, można wykorzystać 3 kg papryki, 2 cebule i przygotować zalewę z 8 szklanek wody, 1,5-2 szklanek octu spirytusowego 10%, 1,5-2 szklanek cukru, 30 g soli i po kilka sztuk przypraw. Warzywa i przyprawy wkładamy ciasno do słoików, składniki zalewy zagotowujemy, studzimy i wlewamy do słoików, aby przykryć całą zawartość. Na koniec dodajemy łyżkę oleju lub oliwy i pasteryzujemy w dużym garnku kilka minut od zagotowania wody. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej miękką paprykę, można pasteryzować nawet kilkanaście minut. Inną wersją jest sałatka z papryki, ogórków, marchwi, cebuli – wystarczy tylko pokroić warzywa na mniejsze cząstki i marynować według powyższego przepisu. Co zrobić z papryki na zimę? Jako przystawka albo dodatek do obiadu znakomicie sprawdzi się sałatka wielowarzywna na zimę w zalewie. Możliwości jest mnóstwo!
Paprykę na zimę warto również przygotować w ostrej, rozgrzewającej wersji. W tym przypadku wykorzystamy 1 kg świeżej papryczki chili, 1,5 szklanki octu winnego, 1,5 szklanki gęstego koncentratu pomidorowego, 1,5 szklanki oliwy lub oleju, 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru. Z papryczki usuwamy nasiona, ogonki i kroimy – należy to robić w rękawiczkach! Przetworów z papryki chili nie trzeba gotować. Wystarczy zmiksować wszystkie składniki, przełożyć do małych słoiczków i pasteryzować w garnku przez ok. 10 minut. Inną alternatywą dla pasty jest keczup z pomidorów na zimę. Doskonale smakuje jako dodatek do mięsa na zimno oraz do kanapek.
Przetwory z papryki nie muszą występować tylko w wersji wytrawnej. Dżem z czerwonej papryki to doskonała alternatywa dla past, jednak w tym przypadku w słodkim wydaniu. Doskonale komponuje się z mięsem, serami czy naleśnikami. Dodatek cynamonu, cytryny i rozmarynu pozwoli uzyskać niecodzienny, oryginalny smak. Przygotowanie dżemu jest niezwykle proste. Wystarczą jedynie 2 kg czerwonej papryki, 4 cytryny, 1,5 szklanki cukru, 1,5 łyżeczki cynamonu i 2 gałązki rozmarynu. Pokrojoną paprykę należy zblendować, umieścić w dużym garnku, dodać cukier i gotować ok. 30 minut na wolnym ogniu. Co jakiś czas trzeba zamieszać zawartość garnka, aby się nie przypaliła. Po tym czasie wyciskamy sok z cytryny, dodajemy do dżemu i czekamy aż zgęstnieje. Na koniec wystarczy dodać skórkę z cytryny, drobno posiekany rozmaryn i cynamon. Gotujemy kilka minut i gotowe! Dżem przekładamy do wyparzonych słoików, stawiamy na wieczku i studzimy. Paprykę w słoikach należy pasteryzować w garnku przez około 15 minut.