Serwatkę płynną lub sproszkowaną znajdziesz obecnie na sklepowych półkach. A poza tym pojawia się jako jeden ze składników w wielu różnych produktach spożywczych. Bardzo możliwe, że korzystasz z nich na co dzień i nawet o tym nie wiesz.
Na początku warto przypomnieć, co to jest serwatka. Mowa o produkcie powstającym w wyniku produkcji serów. W odpowiednio wysokiej temperaturze mleko pod wpływem działania podpuszczki lub bakterii kwasu mlekowego zostaje przekształcone w skrzep oraz serwatkę. Skrzep zostaje poddany dalszej obróbce i staje się serem (białym albo żółtym), natomiast pozostała płynna część (serwatka) nie jest już potrzebna w procesie produkcyjnym.
Wyjaśniliśmy, co to jest serwatka z mleka. Pamiętaj, że termin odnosi się do przetwarzania każdego jego rodzaju - nie tylko krowiego, ale też kóz i owiec.
Przez lata nie zastanawiano się, co zrobić z serwatki po serze. Z czasem jednak odkryto, że może być przydatna. Składa się głównie z wody, ale ma w sobie także wiele składników mineralnych wzmacniających organizm. Stanowi źródło białka i aminokwasów, działa jak naturalny napój izotoniczny. A co to jest serwatka w proszku? To ten sam zestaw substancji odżywczych, tyle, że bez wody. W przemysłowej produkcji żywności używa się takiej sproszkowanej serwatki jako dodatek do przetworów mięsnych, słodyczy, zup w proszku, chipsów, sosów a także produktów dla niemowląt. Serwatkę można także wykorzystywać na niewielką skalę we własnym zakresie.
Każdy, kto produkuje samodzielnie produkty nabiałowe, może spotkać się z pytaniem, co zrobić z serwatką po serze. Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Co zrobić z serwatki w warunkach domowych? Zobacz szerokie zastosowanie tego produktu!
Serwatka to przede wszystkim produkt uboczny powstający przy produkcji sera. Co jednak w sytuacji, gdy nie chcesz bawić się w serowara, a serwatka ma być celem samym w sobie? Możesz ją samodzielnie stworzyć z mleka - pod warunkiem, że nie będzie to mleko UHT. Mleko pasteryzowane należy podgrzać do temperatury 25-28 stopni, a następnie dodać do niego trzy - cztery łyżki śmietany. Taką mieszaninę odstawia się na około dwa dni w ciepłe miejsce i czeka aż mleko się ukwasi. Kwaśne mleko należy następnie podgrzewać tak długo aż dojdzie do oddzielenia części gęstej od płynnej. serwatka nadaje się do spożycia po przepuszczeniu przez sito. Termin przydatności do spożycia to kilka dni, pod warunkiem, że będzie przechowywana w lodówce.
Wiesz już czym jest, jak powstaje i co zawiera serwatka. Jeśli bliska jest Ci idea zero waste, z pewnością wybierzesz jeden ze sposobów na jej wykorzystanie. Da się z niej zrobić użytek w kuchni, w łazience a nawet w ogrodzie.