Mięso wołowe jest znacznie droższe od mięsa wieprzowego i drobiowego. Wynika to z dłuższego i bardziej kosztownego procesu produkcji. Wołowina wymaga aż 24 miesięcy hodowli, podczas gdy kurczak jedynie 6 tygodni, a wieprzowina pół roku. Przyrost 1 kg masy bydła wymaga także 2-3 krotnie większej ilości paszy niż w przypadku drobiu, czy świni.
Ważnym czynnikiem, od którego uzależniona jest cena mięsa jest część tuszy. Co do zasady im bardziej delikatnie, kruche, soczyste i aromatyczne mięso, tym droższe. Są to części zawierające najwięcej tkanki mięśniowej, a z drugiej strony nieobrośnięte ścięgnami, ani błonami.
W przypadku drobiu najdroższymi częściami są piersi, wieprzowiny szynka, schab, czy karkówka, natomiast wołowiny polędwica, rostbef, rumsztyk, czy udziec.
Nie wszyscy wiedzą, że popularne zwierzęta hodowlane mają wiele gatunków i odmian. Wzrastające w specyficznych warunkach, odpowiednio karmione dają szlachetne mięso o różnych aromatach i teksturze. Za najdroższy, wywodzący się z Japonii gatunek wołowiny Kobe należy zapłacić nawet kilkaset dolarów za kilogram. W Polsce też rośnie popularność krów tzw. ras mięsnych, a jeśli chodzi o inne rodzaje mięs - dużą popularność zyskuje wieprzowina ze świni złotnickiej i mangalicy.