Odpowiedzi na pytanie, dlaczego sernik opada, może być bardzo wiele. Dobór odpowiedniego sera, dzięki któremu ciasto będzie miało pożądane właściwości, to nie wszystko. Znaczenie mają jeszcze inne czynniki. Sernik, który nie opada i nie pęka, musi powstać w odpowiednich warunkach. Wpływ mają na to temperatura pieczenia i proporcje pomiędzy składnikami. Największą tendencję do opadania mają zbyt mocno dopieczone (a przez to suche) ciasta. Liczy się także moment wyjęcia sernika z piekarnika. Aby uniknąć opadania ciasta, możemy zastosować kilka sprawdzonych patentów. Oto one!
Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby sernik nie opadł i był puszysty, rozważ jego pieczenie w kąpieli wodnej. Jak zastosować tę technikę? Niezbędna będzie foremka cechująca się stuprocentową szczelnością, ponieważ musi zostać umieszczona w naczyniu wypełnionym wodą. Najlepiej, jeśli poziom wody będzie odpowiadał poziomowi ciasta, które znajduje się w brytfannie. Woda, a konkretniej para wodna, zapewni ciastu równomierne nawilżenie. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby sernik nie pękał, kąpiel wodna to świetny patent także w tym przypadku.
Sporym błędem dotyczącym pieczenia sernika jest wyjmowanie go od razu po upieczeniu. Najlepiej wyłączyć piekarnik, ale pozostawić ciasto na mniej więcej pół godziny w jego wnętrzu. To jeden z najlepszych sposobów na to, jak upiec sernik, żeby nie opadł. Jednak co w przypadku, gdy ciasto jest już nieco przyrumienione? Istnieje obawa, że dalsze przetrzymywanie go w piecu może źle wpłynąć na właściwości sernika. Wystarczy wtedy nieco uchylić drzwi piekarnika. Sprawi to, że nie będzie się dalej piekł, ale też nic nie zaszkodzi jego puszystości.
Każdy przepis na sernik jest nieco inny, ale ciasto z sera ma podobne właściwości. Serniki powinny się piec w temperaturze 180 stopni, nie dłużej niż pół godziny. Temperaturę należy po upływie tego czasu stopniowo obniżać. Być może pieczenie potrwa wtedy trochę dłużej, ale z pewnością będzie skuteczne.
Na koniec rozprawmy się z jeszcze jednym, dość często popełnianym błędem. Sernika nie powinno się przygotowywać ze składników świeżo wyjętych z lodówki. Zanim przystąpisz do pracy, wszystkie produkty powinny najpierw osiągnąć temperaturę pokojową.