Gdy zaopatrzymy się w duży słoik miodu, co jest rozwiązaniem znacznie tańszym, zwykle korzystamy z niego jeszcze długo po otwarciu. Po pewnym czasie pojawia się racjonalne pytanie: czy miód może się zepsuć? Zacznijmy od ciekawostki, która jednocześnie nieco rozwieje nasze wątpliwości. Jakiś czas temu na terenie Gruzji znaleziono miód przechowywany w glinianym naczyniu, którego rodowód sięgał kilku tysięcy lat wstecz. Okazało się, że wciąż nadaje się do spożycia. Jak to możliwe? Miód posiada antybakteryjne właściwości, za które odpowiedzialna jest obecność nadtlenku wodoru. Odpowiadają za to substancje produkowane przez pszczoły.
Od czasu do czasu możemy jednak spotkać się ze sfermentowanym miodem. Cechami charakterystycznymi są wówczas pianka na miodzie i specyficzny zapach. W takim razie, czy miód się psuje? Produkt, który spotykamy w sklepach, nie może się zepsuć. Fermentacja dotyczy wyłącznie niektórych sytuacji, na przykład zbyt wczesnego zbioru.
Niestety coraz częściej zdarza nam się trafić na sztuczny miód lub taki, który jest mieszanką naturalnego i sztucznego. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z prawdziwym miodem? Istnieje na to kilka sposobów. Jeden z nich to krystalizacja miodu, która ma miejsce tylko w przypadku naturalnego produktu i powinna nastąpić w ciągu kilku miesięcy po zbiorze. Aby nie czekać tak długo, możemy wykonać test przy pomocy łyżeczki i talerzyka. Jeśli miód będzie ociekał z łyżeczki równomiernie, oznacza to, że jest prawdziwy. Wytrawni znawcy miodu mogą natomiast rozpoznać go po smaku.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego miód krystalizuje? Niemal każdy gatunek miodu ma tuż po zebraniu postać płynną. Jednak z czasem pod wpływem różnych czynników i zależnie od gatunku ulega krystalizacji. Nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ za proces krystalizacji odpowiadają właściwości chemiczne i fizyczne miodu. Jest przesycony roztworem, w którym woda stanowi zaledwie 20%, a pozostałą część mieszanki tworzą głównie cukry. Krystalizacja miodu jest więc nieuchronnym procesem, który zazwyczaj następuje po kilku miesiącach. Na szczęście da się go odwrócić.
Miód płynny i skrystalizowany ma identyczne właściwości. Jeśli jednak preferujesz pierwszą postać, możesz łatwo odwrócić proces krystalizacji. Jak rozpuścić miód? Wystarczy umieścić słoiczek w garnku z ciepłą, ale nie zagotowaną wodą. Potem co jakiś czas mieszamy jego zawartość przy pomocy drewnianej łyżki. Warto jednak wiedzieć, że miód traci niektóre swoje właściwości w temperaturze 40 stopni, dlatego woda nie może być zbyt gorąca.
Miód się nie psuje, jednak aby zachował swoje właściwości i smak, warto przechowywać go mając na uwadze kilka zasad. Słoiczek nie powinien być wystawiony na promienie słoneczne, dlatego lepiej zamknąć go w szafce. Aby uniknąć zanieczyszczeń, miód przechowujemy w szczelnym pojemniku, do tego idealnie nadaje się słoik z nakrętką. Słoik powinien być szklany, ponieważ plastik prowadzi do utleniania miodu. Optymalne warunki dla miodu stwarza temperatura pokojowa.