Cukinia jest odmianą dyni. Jej nazwa, (zucchina) oznacza „mała dynia” i pochodzi z języka włoskiego, bo właśnie w tym kraju po raz pierwszy wyselekcjonowano to popularne teraz warzywo. Niektórzy rozróżniają cukinię od kabaczka po kolorze, twierdząc, że żółte są tylko kabaczki, a cukinie zielone. Tymczasem w południowo-wschodnich rejonach Polski, nazwy „kabaczek” używa się w stosunku do wszystkich. Czy prawidłowo?
Otóż okazuje się, że cukinia a kabaczek to jedno i to samo warzywo. W zasadzie przyjmuje się jedynie podział pod względem rozmiarów oraz stanu dojrzałości warzywa. Pod względem kulinarnym mianem kabaczka określa się dojrzałe sztuki, te z pestkami i grubszą skórką, zaś cukinie są jeszcze młode, z jednorodnym miąższem i niewiele większe od ogórka szklarniowego. Wraz ze wzrostem cukinii, zmienia się także jej smak, a co za tym idzie – zastosowanie w kuchni oraz sposób jej przygotowania.
Małe cukinie charakteryzują się miękkim miąższem z małą ilością niewykształconych jeszcze nasion. Już po krótkiej obróbce termicznej wnętrze i skórka stają się miękkie, niemal kremowe. Delikatny smak tego warzywa oraz niskokaloryczność sprawiają, że dodawany jest do wielu różnorodnych potraw. Pokrojona w grube plastry, natarta oliwą i czosnkiem grillowana cukinia jest wspaniałym dodatkiem do mięs. Takie krążki po spanierowaniu można także smażyć na patelni.
Mięciutkie kotleciki z cukinii w bułce tartej z powodzeniem mogą zastąpić mięso na obiadowym stole. Mając w zapasie duże pomidory oraz bakłażana, warto przygotować popularną we Francji zapiekankę warzywną z młodą cukinią w roli głównej – ratatouille. Warzywo to często wchodzi także w skład różnego rodzaju sałatek, kotlecików, surówek i dań jednogarnkowych. Z kolei cukinia duszona jest idealnym dodatkiem do obiadu, a także elementem wielu wyśmienitych zup. Wypróbuj przepisy na zupy z cukinii.
Nieco większe cukinie świetnie nadają się do faszerowania. Łagodny smak tego warzywa sprawia, że można zastosować do niego niemal każde nadzienie. Warto jednak pamiętać, że cukinia jest delikatna i szybko się piecze, dlatego też mięsa i twardsze warzywa należy najpierw upiec lub obsmażyć, a dopiero potem zastosować jako nadzienie.
Jeśli kabaczek a cukinia to, to samo warzywo tylko bardziej dojrzałe, także i przepisy na jego przygotowanie będą bardzo podobne. Kabaczek ma znacznie twardszą skórkę, dlatego najlepiej ją obrać i wyrzucić. Podobnie jak u innych dyniowatych, wewnątrz kabaczka, pod warstwą jednolitego miąższu, znajdują się dość twarde nasiona, które także z reguły się usuwa. Z pozostałych po obieraniu krążków można przygotować wspaniałe grillowane kabaczki. Ich delikatny smak doskonale podkreśli przeciśnięty przez prasę czosnek, zioła oraz odrobina przyprawy (np. Przyprawa ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY).
Z połączenia utartej na grubych oczkach cukinii z serem feta, jajkami, mąką i przyprawami, otrzymamy przepyszne, aromatyczne placuszki, wprost idealne na szybki obiad. Warzywo to jest także ważnym składnikiem znanego niemal na całym świecie leczo, doskonale smakuje także po obsmażeniu. Panierowany kabaczek z mięsem mielonym lub serem żółtym to przysmak uwielbiany przez dzieci i dorosłych, a kabaczek faszerowany mielonym mięsem z dodatkiem warzyw jest wyjątkowo łatwym w przygotowaniu, a zarazem smacznym i efektownie wyglądającym daniem.