Dojrzałe awokado ma tłusty, kremowy miąższ, bogaty w cenne kwasy tłuszczowe oraz wiele witamin i minerałów. Można z niego przygotować pyszną pastę, idealnie zastępującą tradycyjne masło na kanapce. Wystarczy wybrać miąższ z owocu, przełożyć do miski i rozdrobnić widelcem na gładką masę. Masę warto doprawić do smaku odrobiną soli, drobno posiekaną cebulką lub kilkoma kroplami oliwy z oliwek.
Idealną i znacznie mniej tłustą alternatywą dla masła jest biały ser z dodatkiem ulubionych przypraw. Do miski z serem dodajemy trochę soli, śmietany lub jogurtu i miksujemy na gładką masę. Jeżeli lubimy ser z dodatkami, wówczas możemy dodać do niego posiekany szczypiorek, drobno pokrojoną rzodkiewkę, trochę chrzanu albo paprykę w proszku. Gdy pasty wyjdzie nam zbyt wiele, najlepiej ją włożyć do zamykanego pojemnika i przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Ktoś, kto tego nie spróbował, nie uwierzy, jak pyszne może być smarowidło zrobione ze zwykłej białej fasoli! Z ugotowanych do miękkości i odcedzonych nasion ściągamy skórki. Obraną fasolę blendujemy lub przeciskamy przez praskę. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy cebulę, pokrojoną w drobną kostkę. Gdy się zeszkli, dodajemy do niej masę fasolową, a po krótkim podsmażeniu kawałek utartego na drobnych oczkach jabłka. Jeśli masa jest zbyt sucha, wlewamy trochę wody lub oliwy. Gotowy smalec przyprawiamy szczyptą majeranku i soli.
Swoją kanapkę możemy posmarować pieczonym czosnkiem, który po obróbce termicznej nabiera niesamowitego, delikatnego smaku. Za pomocą ostrego noża usuwamy z całej główki wystającą część. Do naczynia żaroodpornego wlewamy kilka łyżek wody a następnie układamy w nim czosnki. Wierzch główek skrapiamy oliwą z oliwek i (opcjonalnie) posypujemy ulubionymi ziołami. Całość zapiekamy w 200°C przez około pół godziny lub dopóki ząbki nie będą odchodzić od łupin. Po ostudzeniu wyciskamy krem czosnkowy i używamy do smarowania kanapki.
Hummus jest pastą bardzo popularną na Bliskim Wschodzie. Przygotowuje się ją na bazie ciecierzycy i tahini. W ostatnich latach jej wyjątkowy smak oraz szerokie zastosowanie doceniają mieszkańcy innych kontynentów, dlatego też hummus szybko stał się bardzo popularny niemal na całym świecie. A jak go przygotować? Ugotowaną do miękkości i opłukaną ciecierzycę przesypujemy do blendera. Dodajemy kilka łyżek tahini oraz sól, sok z cytryny i czosnek do smaku. Wszystkie składniki miksujemy, aż powstanie gładka, niemal aksamitna masa. Jeśli jest zbyt gęsta, dodajemy do niej po trochę wody, nie przerywając miksowania. Gotowy hummus przekładamy do miski i skrapiamy oliwą z oliwek.
Popularny w Grecji dip tzatziki również może być idealnym zamiennikiem masła. Dodany do kanapki nada jej wyjątkowego smaku oraz sprawi, że nie będzie sucha. Przygotowując go z myślą o smarowaniu chleba, koniecznie pamiętajmy o użyciu bardzo gęstego jogurtu najlepiej tzw. greckiego. Do miski przekładamy opakowanie jogurtu i dodajemy mały ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Młode ogórki gruntowe obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, lekko solimy i odstawiamy na kilkanaście minut, żeby wypuściły soki. Odciśnięte ogórki łączymy z pozostałymi składnikami. Całość doprawiamy szczyptą soli i odrobiną drobno siekanego koperku. Smacznego!