Tradycyjna sól kuchenna jest najczęściej wykorzystywana podczas przygotowywania wytrawnych potraw. Do przyprawiania dań warto wykorzystać sól himalajską różową, która uznawana jest za najczystszą i najzdrowszą sól na świecie. Występuje w postaci małych, różowych kryształków – całkowicie czystych i naturalnych. Alternatywą dla niej jest sól morska, charakteryzująca się bardziej intensywnym smakiem i zawartością dużej ilości minerałów. Zarówno sól himalajska, jak i sól morska występuje w postaci kryształków, które można zmielić w specjalnym młynku.
Wyróżniamy także sól niskosodową, czyli jak sama nazwa wskazuje, zawiera mniej sodu niż sól kuchenna. Nawet 30% sodu zostało zastąpione solami potasu i magnezu, które wykazują pozytywny wpływ na organizm. Warto również wybierać mieszanki ziołowe, składające się z oregano, bazylii, pieprzu czarnego, cząbra, połączonych z sodą jodowaną. Sól ziołowa może również zawierać tymianek, czosnek, rozmaryn, pietruszkę, lubczyk czy pietruszkę. Te wyraziste w smaku zioła z pewnością nadadzą potrawom wyrazistego charakteru. Warto wiedzieć, że istnieją jednak także zamienniki soli. Jakie?
Zamienników soli jest naprawdę dużo. Warto samodzielnie w domu przygotowywać mieszanki, które wykorzystamy w zależności od rodzaju przygotowywanych potraw. Niektóre zioła mają nie tylko wyrazisty aromat, ale również słony posmak. Dla wzmocnienia smaku rosołu i innych zup na bazie bulionu można wykorzystać lubczyk lub kminek. Zupy krem warto przyprawiać koperkiem, natką pietruszki czy kolendrą.
Dania mięsne będą znakomicie komponować się z tymiankiem, majerankiem czy estragonem. Jednak, żeby mięso przeszło aromatem ziół, należy je wcześniej rozetrzeć w moździerzu i natrzeć mieszanką surowe mięso. Do przyprawiania dań sprawdzą się również ostre przyprawy, takie jak chili, papryka ostra czy czosnek. Dzięki zawartym w nich olejkom eterycznym potrafią zastąpić smak soli.
Nie tylko przyprawy to znakomite zamienniki soli. Czym zastąpić sól, aby nadać wyrazisty smak potrawom? W tym celu znakomicie sprawdzą się oliwki, które same w sobie są słone. Można je rozdrobnić i dodawać do sałatek, zapiekanek czy ryb. Również sery staną się w daniach dobrym zamiennikiem soli. Do produkcji niektórych serów używa się solanki, która wpływa na końcowy smak sera. Warto spróbować przygotować makaron ze szpinakiem i serem pleśniowym, bez dodatku soli lub sałatkę z fetą i oliwą. Dzięki serom nie będzie potrzeby dodatkowego dosalania potraw!