Cukry to węglowodany, których dostarczamy do organizmu. Zapewniają one energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania całego ciała. A gdzie występują cukry? Praktycznie we wszystkich produktach, począwszy od warzyw, owoców, pieczywa, poprzez gotowe posiłki, na sokach, napojach, alkoholu i słodyczach kończąc. Aby zapanować nad przyjmowaniem zbyt dużej ilości cukru, warto zastąpić go naturalnymi zamiennikami. Ale po które z nich sięgnąć, kiedy na sklepowych półkach jest całe mnóstwo różnorodnych cukrów i słodzików?
Bardzo dobrym zamiennikiem cukru jest naturalny miód pszczeli, który dodatkowo ma właściwości prozdrowotne, a zwłaszcza przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Warto jednak pamiętać, że swoje dobroczynne działanie traci w wysokiej temperaturze, dlatego też dodając go do herbaty, zadbajmy o to, by napój nie był zbyt gorący. Innym naturalnym cukrem jest syrop klonowy pozyskiwany z pni drzew i charakteryzujący się przyjemnie karmelowym smakiem. Jeśli zależy nam na zachowaniu figury, użyjmy zamiast cukru stewii, produkowanej z rośliny uprawianej w Ameryce Południowej. Jest ona nawet 300-krotnie słodsza od tradycyjnego cukru, przy czym praktycznie nie zawiera kalorii. Wypieki, desery czy napoje można także dosłodzić ksylitolem, pozyskiwanym z kory brzozy, oraz erytrytolem, który jest świetnym zamiennikiem cukru zwłaszcza dla diabetyków.
Aby dosłodzić ciasta wymagające pieczenia (kruche, biszkoptowe), można do nich dodać stewię, erytrytol lub ksylitol. Należy zwrócić uwagę na ilość dodawanego zamiennika, ponieważ np. łyżka zwykłego cukru daje znacznie więcej słodyczy niż łyżka erytrytolu. Warto więc podczas mieszania lub wyrabiania ciasta sprawdzać, czy jest odpowiednio słodkie. W ten sposób przygotujemy znakomite serniki, szarlotki, amerykańskie brownie czy tarty.
Zamianę cukru na korzystniejszy dla zdrowia odpowiednik bardzo dobrze znoszą wypieki z dodatkiem kremowych mas przyrządzonych na bazie budyniu, mleka czy śmietanki. Dodając do kremu stewię czy erytrytol, sprawimy, że nasz deser będzie przyjemnie słodki, choć znacznie mniej kaloryczny. Takimi pysznymi wypiekami jak tort bezowy z kremem budyniowym, ciasto z masą chałwową albo rurki z kremem waniliowym można się delektować do woli, bez obaw, że zbyt duża ilość cukru niekorzystnie na nas wpłynie. Jedynym rodzajem wypieków wymagających dodania tradycyjnego cukru są drożdżowce. Aby drożdże mogły zacząć pączkować, potrzebują cukru, dlatego też jeśli chcemy mieć piękne, puszyste ciasto drożdżowe, powinniśmy dodać do rozczynu łyżkę cukru buraczanego, ewentualnie trzcinowego.
Czy da się przygotować słodkie desery bez użycia cukru? Jak najbardziej! Budynie, puddingi czy bite śmietany można dosłodzić złocistym miodem, erytrytolem, stewią lub ksylitolem. Jeśli przyjdzie nam ochota na przygotowanie słodkiego deseru budyniowego, wystarczy, że korzystając z przepisu, użyjemy któregoś słodkiego zamiennika cukru. W ten sposób przyrządzimy takie wyśmienite dodatki do kawy jak słodki deser z gruszkami, rozpływający się w ustach pudding waniliowy z dodatkiem świeżych owoców i orzechów albo delikatny deser z kaszy manny z sosem żurawinowym. Przygotowując pyszny deser, warto skorzystać z dostępnych w sklepach produktów bez dodatku cukru (jak np. aromatyczny Budyń o smaku waniliowym bez cukru WINIARY) i dosłodzić je erytrytolem według uznania. Miodem oraz innymi zamiennikami można również podkręcić smak domowej roboty lodów i sorbetów z kwaskowatych owoców, które doskonale nas ochłodzą i orzeźwią w upalne letnie popołudnia.