Termin „dieta śródziemnomorska” do literatury medycznej wprowadził dr Ancel Keys — amerykański epidemiolog zajmujący się tematem żywienia. Nazwą tą określił zwyczaje żywieniowe niektórych populacji w regionie basenu Morza Śródziemnego, które po raz pierwszy zaobserwował w latach 50. XX wieku, i które wiązały się z bardzo rzadkim występowaniem choroby niedokrwiennej serca wśród tych populacji.
Dieta śródziemnomorska opiera się na prostych produktach, które można zakupić nie tylko w południowych krajach. Bazuje głównie na warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, orzechach, ziołach i zdrowych tłuszczach – głównie oliwie z oliwek. Głównym źródłem białka są ryby i owoce morza, dużo rzadziej jadany jest drób, sery, jogurty i jaja. Jedną z odmian tej diety jest opracowana przez naukowców dieta DASH, polecana zwłaszcza osobom z nadciśnieniem tętniczym. Wyniki badań jednoznacznie wskazują na korzyści zdrowotne, wynikające z przestrzegania zaleceń dietetycznych zgodnych z dietą DASH. Jest to dieta zbilansowana, a efekty jej stosowania są widoczne już po 2 tygodniach, bez względu na to czy pacjenci mają prawidłowe ciśnienie tętnicze, czy też już zdiagnozowano u nich nadciśnienie tętnicze. Oprócz poprawy ciśnienia tętniczego krwi, występują również inne korzyści zdrowotne, takie jak: obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, zmniejszenie masy ciała, poprawa samopoczucia. Dodatkowo wysoka podaż błonnika w diecie pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego. Dobroczynny charakter diety śródziemnomorskiej i diety DASH wynika z właściwości przeciwzapalnych. Uważa się, że stan zapalny leży u podłoża wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego też jej stosowanie jest polecane nawet jako zapobieganie wielu schorzeniom.
Pomimo mniejszej dostępności niektórych produktów obecnie mamy szansę na wprowadzanie wielu elementów diety śródziemnomorskiej czy stricte diety DASH. W każdym kraju można stworzyć, z produktów znajdujących się na lokalnym rynku, dietę, która będzie odpowiadała zasadom zdrowej diety śródziemnomorskiej, czyli, która będzie zawierała mało nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, a dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów tłuszczowych omega-3, witamin antyoksydacyjnych, flawonoidów i błonnika. Kiedy wiemy jak duży wpływ ma sposób żywienia na samopoczucie i ryzyko wystąpienia różnych schorzeń oraz jak możemy temu zapobiegać, nie pozostaje nic innego jak tylko przyjrzeć się swojemu talerzowi i wprowadzać zmiany na lepsze.