Białe a zielone szparagi – to częsty dylemat. Można jednak rozwiązać tę kwestię w przewrotny sposób, wybierając trzecią opcję. Fioletowe szparagi uchodzą za znacznie słodsze i delikatniejsze od zielonych. W ich smaku da się wyczuć też lekko orzechowy posmak. Nietypowa barwa spowodowana jest dużą zawartością antocyjanów. To naturalny roślinny barwnik, który występuje także w jagodach i bakłażanach. Poza tym w porównaniu ze szparagami w innych kolorach, zawierają więcej cukru. Fioletowe szparagi występują rzadko i trudno je uprawiać. Wystają tylko nieznacznie ponad powierzchnię ziemi i muszą być odpowiednio szybko zebrane. W przeciwnym razie pod wpływem słońca zrobią się zielone! W Polsce ich występowanie należy do rzadkości - znacznie łatwiej można kupić je na przykład we Włoszech. Na polskich targach warzywnych zdecydowanie dominują szparagi białe i zielone.
Przygotowanie fioletowych szparagów jest łatwiejsze niż białych, ponieważ nie trzeba ich obierać ze skórki. Żeby były gotowe do obróbki termicznej, wystarczy odłamać zdrewniałe końcówki. Potem pozostaje kwestia przyrządzenia. Jeśli chcesz je po prostu ugotować w garnku, musisz wiedzieć, że ich wygląd się zmieni. Po kontakcie z wodą odcień warzyw staje się bardziej zielony, zatem po ugotowaniu w tradycyjny sposób nie zachowają swojej wyjątkowej barwy. Z tego powodu niektórzy wolą gotowanie na parze. Nie dość, że zachowasz wszystkie składniki odżywcze, zmianie nie ulegnie też pierwotny kolor. Jeśli jednak utrata barwy nie stanowi dla Ciebie przeszkody, możesz śmiało gotować je podobnie jak inne szparagi: zielone lub białe. Pamiętaj tylko, żeby umieścić je w garnku pionowo, zanurzając w wodzie tak, żeby ich główki były ponad powierzchnią. Nie zapomnij też dodać do wrzątku jednej łyżeczki soli i jednej łyżeczki cukru!
Amatorzy kuchni wegetariańskiej mogą także wrzucić szparagi na grill albo upiec w piekarniku. Same w sobie mogą stanowić pyszne danie. W wielu przepisach występują także jako dodatek. Doskonale komponują się z jajami, dlatego są mile widziane w tartach i omletach. Pasują także do jajecznicy. Jeśli lubisz mięsne dania, szparagi możesz połączyć z wędzonym boczkiem lub inną wędliną.
Każdy rodzaj szparagów ma swoje liczne zalety. Niezależnie od tego, które preferujesz, warto znać ich właściwości i sposób przygotowania. Jeśli zostaną potraktowane w niewłaściwy sposób (na przykład gotowane zbyt krótko albo za długo) to nie wykorzystasz pełni ich potencjału i walorów smakowych.
Jeśli masz ochotę na szparagi, nie warto zwlekać. Sezon jest bardzo krótki, więc ani się obejrzysz, a już nie będzie tych świeżych warzyw. Dostępne są tylko przez kilka tygodni w roku - od maja do końca czerwca. W późniejszym czasie pozostaje jedynie możliwość kupowania mrożonek.